Jeden czyn - jedno czy dwa przestępstwa

Pytanie:

"Czy jeden akt oskarżenia z oskarżenia prywatnego może łączyć dwa różne oskarżenia np.: zniesławienie i naruszenie nietykalności cielesnej? Oba czyny nastąpiły w tym samym czasie i miejscu-było to jedno zdarzenie. Czy może powinny to być dwa odrębne akty oskarżenia?"

Odpowiedź prawnika: Jeden czyn - jedno czy dwa przestępstwa

Na gruncie obecnie obowiązującego prawa karnego obowiązuje zasada, iż jeden i ten sam czyn (jedno zdarzenie istniejące w obiektywnej rzeczywistości) może stanowić tylko jedno przestępstwo. Stanowi o tym art. 11 kodeksu karnego.

Ponieważ jeden czyn może stanowić jedno przestępstwo, w sytuacji gdy sprawca jednym czynem wyczerpuje znamiona kilku typów czynów zabronionych („przestępstw”), w celu oddania całości bezprawia jego zachowania przyjmuje się tzw. kumulatywną kwalifikację. Tak więc w sytuacji gdy sprawca jednym zachowaniem, jednym czynem, dopuścił się zniesławienia i zarazem naruszenia nietykalności cielesnej, z punktu widzenia prawa karnego popełnia jedno przestępstwo, które jest kwalifikowane z dwóch przepisów ustawy karnej – art. 216 k (zniesławienie) i art. 217 kk (naruszenie nietykalności cielesnej).

Na marginesie należy wskazać, iż zarówno zniesławienie jak i naruszenie nietykalności cielesnej są przestępstwami ściganymi z oskarżenia prywatnego.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż w w sytuacji gdy poszkodowany chce skierować do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko sprawcy, który jednym czynem dopuścił się zarazem zniesławienia jak i naruszenia nietykalności cielesnej, winien sporządzić jeden akt oskarżenia. Wówczas podając w akcie oskarżenia kwalifikację prawną zarzucanego sprawcy czynu powinien wskazać, iż dopuścił się on przestępstwa z art. 216 kk w zw. z art. 217 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika