Jednofazowość podatku akcyzowego

Pytanie:

"Firma dokonuje importu bazy kosmetyków - mieszaniny chemicznej, jednak określonej już jako woda toaletowa. Przy imporcie opłacany jest VAT oraz akcyza. Następnie firma rozcieńcza wspomnianą stężoną wodę toaletową alkoholem etylowym, co skutkuje powstaniem finalnej wersji produktu, który zostaje sprzedany. Czy proces rozcieńczenia gotowej wody toaletowej jest elementem produkcji, który sprawia, że przy sprzedaży finalnych produktów klientom detalicznym należy ponownie zapłacić akcyzę? W odpowiedzi napisaliście Państwo, że "nie jest opodatkowany import składników, które posłużą do produkcji wyrobów akcyzowych na terytorium kraju (chyba że są już zakwalifikowane jako perfumy lub woda toaletowa)." Składnikiem jest właśnie woda toaletowa i dlatego też opłacam akcyzę dla tego składniku przy imporcie, jednakże dalej Państwo napisaliście "podlega opodatkowaniu m.in. sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju. Zatem sprzedaż wyrobów akcyzowych jest czynnością opodatkowaną niezależną od opodatkowania akcyzą ich importu." Czy więc należy rozumieć, że od sprzedawanej - rozcieńczonej - wody toaletowej, ponownie należy opłacić akcyzę? Czy w przypadku braku ingerencji w produkt, akcyza również musi zostać ponownie opłacona?"

Odpowiedź prawnika: Jednofazowość podatku akcyzowego

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, opodatkowaniu akcyzą podlegają:

  1. produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;
  2. wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego;
  3. sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju;
  4. eksport i import wyrobów akcyzowych;
  5. nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa.

Jak stanowi art. 4 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tych przepisach, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości. Przepis ten konstytuuje podstawową cechę odróżniającą podatek akcyzowy od innych podatków pośrednich, w tym przede wszystkimi od podatku VAT, tj. jednofazowy charakter opodatkowania.

Należy jednak zauważyć, iż przepis powyższy odwołuje się wprost do wyrobu akcyzowego, w stosunku do którego powstał obowiązek podatkowy. W przypadku, jeżeli importowana jest woda toaletowa jako wyrób akcyzowy niezharmonizowany, a następnie ten wyrób jest rozcieńczany i produkt finalny, który jest sprzedawany, ma inny skład chemiczny niż produkt, od którego zapłacono akcyzę przy imporcie, powstaje pytanie, czy organy podatkowe (w tym przypadku organy celne) nie uznają, że jest to inny wyrób, a więc również przy jego sprzedaży powinna być zapłacona akcyza.

Ponieważ niestety nie ma jeszcze w tym zakresie ustalonego stanowiska w literaturze bądź w orzecznictwie, a kwestia ta ma podstawowe znaczenie dla działalności podatnika, podatnik powinien rozważyć zwrócenie się do właściwego organu podatkowego (naczelnika urzędu celnego) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika