Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, opodatkowaniu akcyzą podlegają:
-
produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;
-
wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego;
-
sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju;
-
eksport i import wyrobów akcyzowych;
-
nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa.
Jak stanowi art. 4 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tych przepisach, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości. Przepis ten konstytuuje podstawową cechę odróżniającą podatek akcyzowy od innych podatków pośrednich, w tym przede wszystkimi od podatku VAT, tj. jednofazowy charakter opodatkowania.
Należy jednak zauważyć, iż przepis powyższy odwołuje się wprost do wyrobu akcyzowego, w stosunku do którego powstał obowiązek podatkowy. W przypadku, jeżeli importowana jest woda toaletowa jako wyrób akcyzowy niezharmonizowany, a następnie ten wyrób jest rozcieńczany i produkt finalny, który jest sprzedawany, ma inny skład chemiczny niż produkt, od którego zapłacono akcyzę przy imporcie, powstaje pytanie, czy organy podatkowe (w tym przypadku organy celne) nie uznają, że jest to inny wyrób, a więc również przy jego sprzedaży powinna być zapłacona akcyza.
Ponieważ niestety nie ma jeszcze w tym zakresie ustalonego stanowiska w literaturze bądź w orzecznictwie, a kwestia ta ma podstawowe znaczenie dla działalności podatnika, podatnik powinien rozważyć zwrócenie się do właściwego organu podatkowego (naczelnika urzędu celnego) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.