Jednomyślność a wyłączenie od głosowania

Pytanie klienta:

""W umowie spółki z o.o. istnieje wymóg jednomyślności wspólników przy podejmowaniu niektórych uchwał, m.in. przy absolutorium dla zarządu. Jak powinno wyglądać głosowanie nad absolutorium w świetle art. 244 ksh w przypadku, gdy jest dwóch udziałowców, z których jeden, posiadający większość udziałów, jest jednocześnie prezesem jednoosobowego zarządu?""

Odpowiedź prawnika:

Uchwałą dotyczącą odpowiedzialności wspólnika wobec spółki w rozumieniu art. 244 kodeksu spółek handlowych jest także także uchwała w przedmiocie absolutorium. W związku z tym od głosowania (ale nie od samych obrad) nad taką uchwałą wyłączony jest wspólnik, który jest jednocześnie członkiem zarządu. W takiej sytuacji jednomyślność będzie oznaczała jednomyślność pozostałych wspólników - w opisanej sytuacji wystarczy zatem głos drugiego wspólnika.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.