Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kwestię odległości linii telekomunikacyjnych od powierzchni gruntu regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 października 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie. Zgodnie z przepisem § 7 niniejszego rozporządzenia odległości linii kablowej od powierzchni ziemi poza pasem drogowym nie powinny być mniejsze niż:
- 3,5 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących wzdłuż ulic i dróg publicznych, w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;
- 4 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących przez pola, przy zjazdach na pola uprane oraz nad wjazdami do zabudowań gospodarczych;
- 3 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących poza miastami i miejscowościami o zwartej zabudowie oraz w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;
- 4,5 m - dla linii kablowych nadziemnych w miejscach dostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego.
Zgodnie z tym rozporządzeniem, odległość linii telekomunikacyjnych od powierzchni ziemi winna być nie mniejsza niż 4,5 m.
Jak wskazuje dalej rozporządzenie, do postępowań w sprawie istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stosuje się przepisy, na podstawie których wydana została decyzja o pozwoleniu na budowę lub decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego.
Jak z kolei wskazuje przepis art. 93 pkt 6 ustawy prawo budowlane, kto wykonuje roboty budowlane w sposób odbiegający od ustaleń i warunków określonych w przepisach, pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę bądź w zgłoszeniu budowy lub rozbiórki, bądź istotnie odbiegający od zatwierdzonego projektu, podlega karze grzywny. Orzekanie następuje na podstawie przepisów Kodeksu w sprawach o wykroczenia.
Naszym zdaniem, należy wystosować do właściwego oddziału telekomunikacji pismo ze wskazaniem w/w postanowień rozporządzenia. Należy w piśmie poinformować także o możliwości wytoczenia powództwa cywilnego (negatoryjnego - o inne naruszenie prawa do własności niż pozbawienie władztwa nad nieruchomością) i na tej podstawie żądać usunięcia niezgodności z prawem w zakresie usytuowania linii telekomunikacyjnych. Nie jest także wykluczona interwencja w Inspekcji Nadzoru Budowlanego w związku z naruszeniem przez operatora telekomunikacyjnego przepisów o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie.