Kara za niezarejestrowaną działalność gospodarczą

Pytanie:

"W roku 2006 kupiłam i sprzedałam 3 działki budowlane (zysk 19 tys., obrót 171 tys.) oraz kupiłam mieszkanie, które sprzedałam w 2007 roku (zysk 100 tys., obrót 179 tys.). Nie prowadziłam działalności gospodarczej. Nie kupowałam nieruchomości celem odsprzedaży. Kupowaliśmy wspólnie z mężem (wspólność majątkowa). Jeśli US uzna to za działalność, to jaka kara może nam grozić i czy jest to przestępstwo, czy wykroczenie?"

Odpowiedź prawnika: Kara za niezarejestrowaną działalność gospodarczą

Zgodnie z art. 60 ze zn. 1 § 1 Kodeksu wykroczeń: kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Kara ograniczenia wolności trwa 1 miesiąc. W czasie odbywania kary ograniczenia wolności ukarany:

  1. nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu,
  2. jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd,
  3. ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary (art. 20 § 1 i 2 Kodeksu wykroczeń).

Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5.000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń).

Dalsze konsekwencje mogą grozić na gruncie prawa podatkowego – w szczególności osoby wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą powinny zarejestrować się jako podatnicy podatku od towarów i usług (VAT) i dopełniać wszelkie związane z tym obowiązki dokumentacyjne i sprawozdawcze (wystawiać faktury, prowadzić ewidencję, składać deklaracje). Ponieważ dostawa działek budowlanych jest opodatkowana VAT w stawce 22%, a mieszkania VAT 7% podatnicy mogą być zobowiązani do zapłaty w szczególności tego podatku.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika