Kara za złośliwe niepokojenie według kodeksu wykroczeń

Pytanie:

"Jakie grożą kary za wykroczenie, na które składa się złośliwe niepokojenie drugiej osoby ( art. 107 Kodeksu wykroczeń ) ?"

Odpowiedź prawnika: Kara za złośliwe niepokojenie według kodeksu wykroczeń

Za popełnienie tego wykroczenia ustawodawca przewidział 3 rodzaje kar:

1. kara ograniczenia wolności - trwa ona 1 miesiąc; w czasie jej odbywania ukarany
a) nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu
b) jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd
c) ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary

Obowiązek pracy, o którym mowa w pkt. b polega na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w odpowiednim zakładzie pracy, placówce służby zdrowia, opieki społecznej, organizacji lub instytucji niosącej pomoc charytatywną lub na rzecz społeczności
lokalnej w wymiarze od 20 do 40 godzin. W stosunku do osoby zatrudnionej organ orzekający, zamiast obowiązku pracy może orzec potrącenie od 10 do 25 % wynagrodzenia za pracę na rzecz Skarbu Państwa albo na cel społeczny wskazany przez organ orzekający; w okresie odbywania
kary ukarany nie może rozwiązać bez zgody sądu stosunku pracy. Miejsce, czas, rodzaj lub sposób wykonywania obowiązku pracy określa sąd po wysłuchaniu ukaranego. Wymierzając karę ograniczenia wolności, organ orzekający może zobowiązać ukaranego do:
1) naprawienia w całości albo w części szkody wyrządzonej wykroczeniem
2) przeproszenia pokrzywdzonego
· grzywna - za wykroczenie z art. 107 kw przewidziana jest kara grzywny w wymiarze od 20 do 1 500 zł. Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.
· nagana - można ją orzec wtedy, gdy ze względu na charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy należy przypuszczać, że zastosowanie tej kary jest wystarczające do wdrożenia go do poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego.
W przypadku wykroczenia z art.107 kw sąd może orzec jako karę grzywnę lub karę ograniczenia wolności (jedną z nich lub obie naraz) albo tylko karę nagany (bez orzekania pozostałych dwóch kar).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika