Kasa fiskalna a dwa rodzaje działalności

Pytanie:

Świadczymy usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych. Łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12. Oprócz tego zaczniemy od 01.10.07 prowadzić sklep detaliczny z art. przemysłowymi w innej miejscowości niż pokoje gościnne. W sklepie chcemy zainstalować od razu kasę fiskalną. Czy konieczne będzie również ewidencjonowanie na kasie fiskalnej kwot uzyskanych z wynajmu pokoi gościnnych? Jeśli tak to czy konieczne będzie zainstalowanie dwóch kas fiskalnych: jednej w sklepie, a drugiej w miejscu wynajmu pokoi?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z poz. 5 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. nr 116, poz. 804) zawierającego wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, zwolnione z tego obowiązku są Usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych (PKWiU ex 55.23.15).

Zatem, jeśli spółka świadczy usługi hotelarskie, będą one podlegały obowiązkowi ewidencjonowania w kasie rejestrującej. Kasa fiskalna powinna być zainstalowana w każdym miejscu sprzedaży, a zatem pomimo, iż spółka posiada jedną kasę zainstalowaną w sklepie w innej miejscowości, to druga kasa musi być zainstalowana również w miejscu świadczenia usług hotelarskich.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.8.2014

  e-handel - co z kasą fiskalną?

  Sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, objęta jest obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Czy sprzedając (...)

 • 14.5.2017

  Rodzice na urlopach

  Wraz z wzrostem liczby urodzeń rośnie liczba urlopów rodzicielskich. Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 (...)

 • 29.3.2013

  Rozporządzenie o kasach rejestrujących – nowe przepisy

  Z dniem 1 kwietnia 2013 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. o kasach rejestrujących, równocześnie z tą datą traci moc rozporządzenie Ministra Finansów (...)

 • 31.7.2018

  Formy reglamentacji działalności gospodarczej

  Prawo przedsiębiorców porządkuje katalog form reglamentacji działalności gospodarczej. W Prawie przedsiębiorców do niezbędnego minimum ograniczone zostały przepisy ogólne (...)

 • 9.6.2018

  Zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców wpisanych do CEIDG

  Od 30 kwietnia 2018 r. każdy przedsiębiorca wpisany do CEIDG ma możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej bezterminowo lub też na dowolny wskazany okres.