Klauzula wekslowa nie na zlecenie

Pytanie:

"Co daje klauzula ,,nie na zlecenie\" w przypadku weksla in blanco - jak się ją wykorzystuje?"

Odpowiedź prawnika: Klauzula wekslowa nie na zlecenie

Klauzula "nie na zlecenie", lub inna równoważna np.: "zakaz indosowania" lub "rekta weksel" powoduje, że weksla nie można przenieść na inną osobę poprzez indos. Nie oznacza to, że weksel staje się w ogóle nieprzenoszalny. Prawa z weksla będzie można bowiem przenosić w drodze tzw. cesji lub inaczej przelewu. Istotna różnica sprowadza się do możliwości podnoszenia zarzutów wobec nabywcy weksla. Jeśli weksel został przeniesiony w drodze indosu to, niezależnie od powodów jego wystawienia, będziemy musieli nabywcy weksla (indosatariuszowi) zapłacić przyrzeczoną na wekslu kwotę. Jeśli natomiast przeniesienie praw nastąpiło w drodze przelewu, będziemy mogli wobec nabywcy podnosić wszelkie zarzuty jakie możemy podnieść względem zbywcy. Najlepiej pokaże to następujący przykład: Na zabezpieczenie przyszłej płatności (np. z tytułu czynszu najmu lokalu) wystawiliśmy weksel in blanco, nie uzupełniając go określoną kwotą. Wekslowi towarzyszyło porozumienie (deklaracja wekslowa) określające, kiedy remitent weksla (ten na czyją rzecz weksel został wystawiony) może weksel wypełnić i na jaką kwotę. Remitent okazał się jednak nieuczciwy i wbrew porozumieniu uzupełnił weksel i przeniósł w drodze indosu na inną osobę. Nabywca weksla w dobrej wierze domaga się od nas zapłaty. Jeśli na wekslu brak było klauzuli "nie na zlecenie" będziemy musieli zapłacić. Oczywiście względem nieuczciwego kontrahenta przysługuje nam stosowne roszczenie. Jeśli jednak weksel zawierał klauzulę "nie na zlecenie" to wówczas wobec ewentualnego nabywcy możemy podnosić wszelkie zarzuty, a więc także i ten, że wierzytelność objęta wekslem nie istnieje, bo brak było podstaw do jego uzupełnienia.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika