Klauzula wykonalności na byłego małżonka
Pytanie:
"Kobieta jest vice prezesem spółki, a jej mąż pracownikiem innej firmy zatrudnionym na etacie. W czasie trwania ich małżeństwa spółka została zadłużona. Potem Państwo się rozwiedli, ale wcześniej nie mieli intercyzy. Egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna, wystąpiliśmy o nakaz zapłaty przeciwko Pani Prezes, ale wobec niej egzekucja też jest bezskuteczna. Czy można rozszerzyć klauzulę wykonalności na jej byłego męża skoro zobowiązania powstały gdy byli małżeństwem?"
Odpowiedź prawnika: Klauzula wykonalności na byłego małżonka
W postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, sąd powinien badać, czy pomiędzy małżonkami, zarówno w chwili wyrokowania jak i w momencie nadawania klauzuli wykonalności istnieje związek małżeński oraz wspólność majątkowa. Jeżeli w chwili orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności małżeńska wspólność majątkowa już nie istnieje, to art. 787 § 1 kpc nie ma zastosowania i klauzula nie powinna zostać nadana. Wraz z uprawomocnieniem się orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód, ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami.
Jak więc wynika z powyższego, w opisanym stanie faktycznym nie jest możliwe nadanie klauzuli wykonalności na byłego małżonka dłużnika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?