Komisowa sprzedaż antyków

Pytanie:

Chciałbym otworzyć internetowy komis sprzedaży antyków, na zasadzie ludzie mi dają towar ja go sprzedaje przez Internet (Allegro itp.). Moje pytanie to jak będę się rozliczał z urzędem skarbowym i od czego będę musiał zapłacić podatek? Na przykład ktoś mi da świecznik w komis za 1000 zł, ja go sprzedam za 1100 i klient będzie chciał fakturę na jaką kwotę wystawiam fakturę lub paragon? Czy będę potrzebował kasy fiskalnej? Jakie inne wymogi prawne będę musiał spełnić?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków (w tym w formie komisowej) ma co do zasady prawo korzystania z szczególnego sposobu opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) na zasadzie tzw. VAT marży. Zgodnie bowiem z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Zatem opodatkowaniu w przypadku takiego podatnika podlega tylko marża. Co ważne w ten sposób opodatkowana może być sprzedaż towarów nabytych od osób fizycznych lub prawnych nie będących podatnikami VAT. Podatnik jest obowiązany udokumentować dostawę towarów w systemie marży w szczególny sposób. Mianowicie wystawia on fakturę oznaczoną jako "Faktura VAT Marża". Jeśli będzie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych będzie miał również obowiązek stosowania kas fiskalnych – przy czym obowiązek stosowania kasy wystąpi, w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 7.1.2014

    Sprzedaż samochodu firmowego

    Ze względu na usunięcie z ustawy o podatku od towarów i usług definicji \"towarów używanych\" zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT m.in. przy sprzedaży samochodów (...)

  • 17.6.2014

    Czy można sprzedawać alkohol w sieci?

    Odpowiedź zasadniczo brzmi - nie.

  • 25.8.2014

    e-handel - co z kasą fiskalną?

    Sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, objęta jest obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Czy sprzedając (...)

  • 23.7.2004

    Ewidencja prowadzona przez podatników VAT

    Jednym z podstawowych obowiązków podatnika VAT jest prowadzenie ewidencji dla celów tego podatku. Wskazać należy dwie przyczyny wprowadzenia takiego obowiązku. Po pierwsze ewidencje są niezbędne (...)

  • 1.2.2018

    Napoje alkoholowe mają być mniej dostępne...

    Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz (...)