Komornik właściwy przy zabezpieczeniu roszczenia

Pytanie:

"Mam nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, w zakresie którego dłużnik wniósł zarzuty. Chcę złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia. Dłużnik ma udziały w spółkach z o.o. ale w trzech odległych od siebie miejscowościach, w różnych województwach. Czy komornik rewiru właściwego dla jednej z tych spółek będzie mógł na mój wniosek dokonać zabezpieczenia udziałów zarówno w tej spółce jak i w tych innych, w innych województwach?"

Odpowiedź prawnika: Komornik właściwy przy zabezpieczeniu roszczenia

Warto podkreślić, że w przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z nakazem wydanym w postępowaniu nakazowym. Zgodnie z art. 492 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, nakaz zapłaty wydany w tym trybie z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Taka konstrukcja przepisu zwalnia zatem wierzyciela z obowiązku wnoszenia o dokonanie zabezpieczenia jak też z wniosku o nadanie klauzuli wykonalności.

Zabezpieczenie będzie dokonane, jeżeli dłużnik złoży na rachunek depozytowy sądu odpowiednią kwotę zasądzoną nakazem wraz z wymagalnymi odsetkami.  

Zabezpieczenie w postaci zajęcia udziałów w spółkach należy do komornika sądu właściwości ogólnej dłużnika, przeciwko któremu jest skierowane postępowanie w sprawie zabezpieczenia (tak wynika z art. 895 § 1 w zw. z art. 909 i w zw. z art. 743 § 1 kpc). W przedstawionej sytuacji zajęcia udziałów powinien więc dokonać komornik działający przy sądzie, przed którym toczy się postępowanie. Dopiero w drugiej kolejności, jeśli brak podstaw do oznaczenia ogólnej właściwości sądu, wierzyciel będzie musiał się zwrócić do komornika sądu właściwości ogólnej konkretnej spółki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika