Konsekwencje potwierdzenia salda

Pytanie:

"Czy istnieje obowiązek potwierdzania sald? Jeśli saldo zostało wysłane do potwierdzenia i kontrahent nam nie odesłał, czy to znaczy, że akceptuje kwotę, czy jest określony czas na potwierdzenie salda? "

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje potwierdzenia salda

Ustawa o rachunkowości narzuca obowiązek przynajmniej raz do roku dokonania inwentaryzacji majątku przedsiębiorstwa (najczęściej jest to 30 listopada lub 31 grudnia). Ta inwentaryzacja dotyczy również zapisów na kontach obrotowych z kontrahentami. Potwierdzanie sald jest taką inwentaryzacją. Ustawa nie przewiduje tzw. milczącego akceptu. Czyli brak odpowiedzi oznacza "niezinwentaryzowanie" konta, a więc niespełnienie warunków narzucanych przez ustawę i brak możliwości wyjaśnienia ewentualnych rozbieżności. Ten, który wysłał saldo spełnił swój obowiązek, lecz nie można mówić o uznaniu salda. Skutki prawne potwierdzenia salda np. przez zarząd czy właściciela (osoby uprawnione do reprezentacji) są dość poważne - sądy traktują takie potwierdzenie salda jako uznanie długu i często dokument ten stanowi dobrą podstawę do żądania wydania nakazu zapłaty. Potwierdzenie salda np. przez pracownika działu księgowości, nie stanowi już takiej podstawy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika