Kontrola kierowcy na terenie prywatnym

Pytanie:

"Czy policja ma prawo kontrolować i zatrzymywać kierowcę na terenie prywatnym?"

Odpowiedź prawnika: Kontrola kierowcy na terenie prywatnym

Zgodnie Art. 129. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji. Drogą zaś jest wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt. Nie istnieją tym samym podstawy do wykonywania obowiązku o którym mówi ustawa (tj. kontroli drogowej) na terenie prywatnym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Łukasz Gmur 2018-02-16 06:02:23

    w ostatnim czasie miałem taką nie przyjemną sytuację wracając autem na posesję tuż za mną jechał oznakowany radoiwóz który bez użycia jakich kolwiek sygnałów które nakazywały by zatrzymanie mnie do kontroli od tak sobie wjechali za mną na moją prywatną posesję i postanowili wykonać kontrolę, czy mieli do tego prawo robiąc to w taki sposób bo moim zdaniem nie powinni wykonywać takich czynności......

  • aaa 2016-10-24 02:11:48

    Czy kontrola na terenie prywatnym nie zależy od okoliczności? Np. W przypadku gdy kierowca był podejrzany o jazdę po spożyciu ale wjechał na teren prywatny. W tym wypadku nie jest to "wypadek nie cierpiący zwłoki"?

  • Adam 2012-03-07 18:50:26

    Nie istnieją podstawy.Ale co jak i tak zostałem skontrolowany.Czy policja może czy też nie?Od czego to zależy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika