Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Podatnik kwestionując, że budynek mógł być przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości, ewentualnie, że nie może być traktowany jak budynek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej może powoływać się na definicje zawarte w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 1 wskazanej ustawy budynek to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Zatem obiekt, który nie spełnia powyższych przesłanek (np. nie ma dachu, bądź ścian bocznych), nie może być przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Oczywiście na podatniku ciąży obowiązek wykazania, że budynek był np. pozbawiony dachu, co może zrobić przykładowo za pomocą dokumentacji fotograficznej.
Jeśli nieruchomość była w posiadaniu przedsiębiorcy, to należy zauważyć, iż zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych najwyższymi stawkami podatku od nieruchomości objęte są budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jak jednak stanowi art. 1a ust. 1 pkt 3 wskazanej ustawy przez budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - rozumie się budynki będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
Zatem jeśli podatnik jest przedsiębiorcą, a chce wykluczyć budynki jako przedmiot opodatkowania, to powinien wykazać, że budynki nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności ze względów technicznych (tj. zły stan techniczny - grzyb, wilgoć, mocno zdewastowane i cieknące dachy, brak prądu, wody, kanalizacji - uniemożliwiał takie ich wykorzystywanie). Podatnik może to wykazywać bądź dokumentacją fotograficzną, opiniami technicznymi lub rzeczoznawców, albo zeznaniami świadków. Może również przekładać jako dowody materiały z remontów potwierdzające, że określony remont budynku nastąpił dopiero w określonym czasie.