Kontynuacja nauki a obowiązek alimentacyjny
Pytanie:
"Płaciłem regularnie alimenty na dwójkę dzieci do lutego 2004. Od lutego przestałem płacić na dorosłą (lat 23) córkę. W roku 2001 córka ukończyła szkołę średnią i zdobyła zawód, matka jej powiadomiła mnie ustnie, że córka zamierza studiować, więc w dalszym ciągu płaciłem zasądzoną kwotę. Nadmieniam, że nie mam żadnych kontaktów z córką i nie wiem co robi. Do września 2002 roku łączną kwotę na dwójkę dzieci wysyłałem jednym przekazem na ich matkę, od października 2002 wysyłałem oddzielnie dwoma przekazami. W styczniu tego roku listownie (list polecony) poprosiłem córkę o dostarczenie mi zaświadczenia o kontynuowaniu nauki, do dnia dzisiejszego nie dostałem odpowiedzi na mój list. Wiem, że osiągnięcie pełnoletniości i wykształcenia nie zwalnia mnie z pomocy córce do czasu usamodzielnienia się, ale tak naprawdę nie wiem czy w ogóle córka studiowała, czy obowiązek alimentacyjny nie wygasł wcześniej i czy córka pobierała alimenty nie będąc uprawnioną, np. z powodu zmiany stanu cywilnego. Czy brak odpowiedzi na mój list jest wystarczającym powodem do zaprzestania dostarczania przysądzonej kwoty (ostatnia podwyżka w 1999 r)? Czy w pozwie o zniesienie alimentów można zażądać udokumentowania, że córka przyjmując alimenty była uprawniona a jeśli nie to o zwrot nadpłaconej kwoty? Czy obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach dziecka do czasu usamodzielnienia się, czy do czasu orzeczenia przez sąd ustania tego obowiązku?"
Odpowiedź prawnika: Kontynuacja nauki a obowiązek alimentacyjny
Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka istnieje przez okres, w którym dziecko nie jest się w stanie samodzielnie utrzymać. Pańskie postępowanie w analizowanej sprawie było prawidłowe - kontynuowanie nauki przez córkę (pomimo tego, iż ukończyła edukację w szkole średniej i zdobyła zawód) uzasadnie kontynuację świadczeń alimentacyjnych. Świadczenia te nie przysługują córce jednak wówczas, gdy nie kontynuuje nauki, a jest w stanie zdobyć pracę i samodzielnie zarabiać na swoje utrzymanie. Dlatego tez żądanie udokumentowania faktu kontunuowania nauki w szkole wyższej jest całkowicie uzasadnione. Jeżeli jednak okaże się, że córka nie uczy się, a po prostu wprowadziła Pana w błąd, uzasadniony jest wniosek o zmiane zakresu świadczeń alimentacyjnych. Jednakże określenie wysokości tych świadczeń w wyroku sądowym powoduje, iż Pan, jako zobowiązany nie jest władny samodzielnie określić momentu, w którym córka nie powinna już otrzymywać od Pana alimentów. Zgodnie z art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Oznacza to, że alimenty zasądzone wyrokiem sądu tylko sąd może zmienić. W analizowanej sytuacji powinien więc Pan wystąpić do sądu o zmianę zakresu świadczeń aimentacyjnych, a nawet o zaprzestanie płacenia aimentów. Powinien Pan zażądać przed sądem udowodnienia przez córkę faktu kontynuowania nauki w szkole wyższej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?