Kopia faktury VAT jako dokument zgłaszający wierzytelność

Pytanie:

Czy kopia faktury VAT może być dokumentu zgłaszającym wierzytelność?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kopia faktury VAT nie jest oryginałem dokumentu zgłaszającego wierzytelność w rozumieniu art. 239 Prawa upadłościowego i naprawczego. Jednakże, jeżeli oryginał takiej faktury znajduje się u upadłego czyli w większości przypadków w rękach syndyka, to nie ma nawet "fizycznej " możliwości uzyskania przez wierzyciela takiego dokumentu. W takiej sytuacji wydaje się, że wystarczy przesłanie kopii faktury, potwierdzającej
wierzytelność z zaznaczeniem, że oryginał znajduje się u upadłego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 20.4.2007

  Faktury VAT wystawiane przez nabywcę - nowy sposób dokumentacji

  Wraz z wejściem w życie nowej ustawy o VAT, podatnicy uzyskali możliwość przerzucenia obowiązku wystawiania faktur VAT na nabywcę. Jest to czasem wygodny sposób spełnienia obowiązków związanych (...)

 • 10.12.2011

  Kiedy można anulować fakturę?

  Kwestia anulowania faktury nie jest uregulowana ani w przepisach ustawy o VAT, ani też w przepisach wykonawczych do niej. Nie oznacza to jednak, że w praktyce podatnicy nie mogą anulować faktury. Możliwość (...)

 • 3.11.2011

  Jakie szczególne dokumenty są uznawane za faktury VAT?

  Przepisy rozporządzenia fakturowego uznają za faktury VAT pewne specyficzne dokumenty. Wszystkie te dokumenty przedstawiamy poniżej. Za faktury VAT uznaje się m.in. rachunki, o których mowa w art. (...)

 • 25.5.2004

  Wystawianie faktur przez nabywcę

  Regulacje zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych wprowadzają szereg, nieznanych dotychczas rozwiązań. Jednym z (...)

 • 1.6.2005

  Nowelizacja VAT- możliwość odzyskania zapłaconego podatku od nieściągalnych wierzytelności

  Zmiana dotycząca możliwości uzyskania zwrotu podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności jest jedną z najważniejszych zmian poprawiających jakość prowadzenia biznesu pod względem (...)