Koszty pogrzebu jako długi spadkowe

Pytanie:

"Mama zmarła w 2005 roku. Była rencistką. Po jej śmierci odebrałam zasiłek pogrzebowy, którego wartość pokryła koszty pogrzebu. Czy przy obliczaniu wartości pozostawionego majątku (mieszkania) mam prawo uwzględnić koszty pogrzebu jako ciężar obciążający spadek? "

Odpowiedź prawnika: Koszty pogrzebu jako długi spadkowe

Do długów spadkowych należą koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki określone w przepisach księgi czwartej kodeksu cywilnego (art. 922 § 3 k.c.). Wysokość kosztów pogrzebu, jako długów spadkowych, uzależniona jest od zwyczajów panujących w danym środowisku. Należy zatem każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie, uwzględniając sposób organizacji pogrzebu, jaki przyjęty jest w środowisku spadkodawcy. Do kosztów pogrzebu zalicza się wydatki poniesione na postawienie, odpowiadającego miejscowym zwyczajom, nagrobka (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 25 lipca 1967 roku - OSN 1968 rok, poz. 48, z dnia 8 maja 1969 roku - OSN 1970 rok, poz. 129 i z dnia 13 listopada 1969 roku - OSPiKA 1971 r., poz. 140). Rozmiar kwoty wydatku na nagrobek, podobnie jak pozostałe koszty pogrzebu, ograniczony jest zwyczajem przyjętym w danym środowisku. W związku z czym nakłady na pogrzeb i pochówek w części wykraczającej poza miejscowe zwyczaje, obciążają osobę, która je poczyniła. Koszty pogrzebu nie wchodzą jednak do spadku, gdy obowiązek ich pokrycia lub zwrotu wydatków spoczywa z mocy odrębnych przepisów na innych osobach. Z uwagi na powyższe ciężarem obciążającym spadek będą te koszty pogrzebu, które stanowiły nadwyżkę nad kwotą zasiłku, a nie przekroczyły nakładów na pochówek zgodny z miejscowym zwyczajem

Zobacz: Zasiłek pogrzebowy - kiedy i komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika