Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przepis art. 156 § 2 kodeksu postępowania karnego stanowi, iż na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy wydaje się odpłatnie kserokopie dokumentów z akt sprawy. Jedynie w wypadku, gdy zachodzi niebezpieczeństwo ujawnienia tajemnicy państwowej, przeglądanie akt, sporządzanie odpisów i kserokopii odbywa się z zachowaniem rygorów określonych przez prezesa sądu lub sąd.
Wydaje się zatem, że w opisanym przypadku – o ile akta szkodowe są częścią akt sądowych – kserokopie powinny być wydane. Na odmowę nie przysługuje jednak zażalenie, gdyż odmowa nie jest postanowieniem ani zarządzeniem, to czynność techniczna (a właściwie jej brak, bo nie wydano kserokopii). Należy jednak pamiętać, że może Pan samodzielnie sporządzać odręczne odpisy z akt.
Opinia biegłego nie jest „zaskarżalna”. Może Pan jednak – po zapoznaniu się z nią – podnosić wobec niej zarzuty, że jest niejasna, nielogiczna lub zawiera sprzeczności. Jeśli Sąd podzieli Pańskie zapatrywania, wtedy albo poprosi biegłego o opinię uzupełniającą, albo też powoła kolejnego biegłego. Jeżeli dojdzie do przesłuchania biegłego na rozprawie, będzie Pan mógł zadawać mu pytania. Nie może Pan jednak czynić zarzutu tylko na tej podstawie, iż opinia będzie dla Pana niekorzystna.