Kurator spadku nieobjętego

Pytanie:

"Budynek ma wyznaczonego kuratora spadku. Jest zamieszkały przez jednego lokatora, który nie płaci czynszu. Pozostałe lokale są puste. Nie przynosi on żadnych dochodów. Czy kurator może żądać od urzędu miasta pieniędzy na utrzymanie przedmiotowego budynku?"

Odpowiedź prawnika: Kurator spadku nieobjętego

Kuratora spadku wyznacza sąd w celu czuwania nad spadkiem nieobjętym (art. 666 kodeksu postępowania cywilnego, k.p.c.). Kurator zarządza nieruchomością należącą do spadku i zobowiązany jest do wykonywania czynności potrzebnych do prawidłowej gospodarki mieniem (art. 935 w zw. z 667 k.p.c.). Obejmuje to należytą troskę o nieruchomość w tym niezbędne remonty i naprawy. Koszty te kurator winien pokrywać z dochodów z nieruchomości czyli uzyskanych pożytków, które kurator ma prawo pobierać. W sytuacji gdy nieruchomość faktycznie nie przynosi żadnych dochodów, zarządca nadal jest zobowiązany do sprawowania stosownej nad nią pieczy a poniesione z tego tytułu wydatki z własnych funduszy będą mu zwrócone przez sąd na podstawie przedstawionego sprawozdania ze swych czynności oraz sprawozdania rachunkowego (art. 937 i 938 k.p.c.). W aktualnym stanie prawnym nie ma podstaw do żądania środków na utrzymanie nieruchomości z innych źródeł w tym z Urzędu Miasta.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika