Leasingowane samochody przez spółkę cywilną

Pytanie:

"Spółka cywilna nabyła w ramach leasingu operacyjnego dwa samochody dostawcze na nazwisko jednego ze wspólników. SC likwiduje się, ja wykupuję cały majątek SC. Czy muszę też wykupić te samochody i przerejestrować je na swoją firmę, czy są one własnością dawnej firmy i ja nie muszę się o nią martwić ?"

Odpowiedź prawnika: Leasingowane samochody przez spółkę cywilną

Stronami umowy leasingu operacyjnego, o którym Pan mówi byli wspólnicy spółki cywilnej oraz leasingodawca (finansujący). Zgodnie z zasadami dotyczącymi spółki cywilnej, za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę wszyscy wspólnicy spółki cywilnej ponoszą odpowiedzialność solidarną. Jeżeli wykupuje Pan majątek spółki, nie ma Pan obowiązku wykupić samochodów będących przedmiotem leasingu, a wchodzących w skład aktywów spółki. Odpowiedzialność z tytułu umowy leasingu będą ponosić wspólnicy spółki cywilnej którzy są stronami tej umowy, a nie osoba, która kupuje majątek spółki.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika