Licytacja mieszkania za zaległe alimenty

Pytanie:

"Na byłym mężu ciąży obowiązek alimentacyjny na dziecko, jest bezrobotny, nie ma dochodów. Czy można na potrzeby alimentacyjne zlicytować jego mieszkanie własnościowe i eksmitować go?"

Odpowiedź prawnika: Licytacja mieszkania za zaległe alimenty

Oczywiście nie mam możliwości zlicytowania mieszkania na cele alimentacyjne. Przepis prawa przewiduje bowiem, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Zarobkowe możliwości zobowiązanego związane są zwłaszcza z osiąganymi przez niego dochodami, uzyskiwanymi w drodze jakiejkolwiek działalności, natomiast możliwości majątkowe oznaczają, że na cele alimentacyjne można przeznaczyć dochody, które przynosi majątek zobowiązanego (a nie jego praca). A zatem dochodem takim byłby np. czynsz najmu, gdyby były mąż wynajmował swój lokal. Nie ma natomiast możliwości przeznaczenia części mienia, zwłaszcza o tak zasadniczym znaczeniu jak mieszkanie, na cele alimentacyjne po pierwsze dlatego, że suma uzyskana ze sprzedaży lokalu z pewnością przewyższałaby usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, a po drugie pozbawienie osoby lokalu i wyeksmitowanie jej na bruk pociągnęłoby za sobą powinność państwa do zajęcia się losem wyeksmitowanego (np. w postaci zapewnienia mu lokalu zastępczego), co w konsekwencji przerzucałoby de facto ciężar alimentacji na państwo, a w konsekwencji na podatników – tym samym byłoby to ze społecznego punktu widzenia jak najbardziej nieuzasadnione.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika