Licytacja zastawionych ruchomości

Pytanie:

"Komornik zajął ruchomości (maszyny do produkcji). Jeżeli są one zastawione (zastaw rejestrowy), a dłużnik nie poinformował o tym przy zajmowaniu ani w termnie 7 dni, czy mogą one być licytowane? Jakie sankcje mogą spotkać dłużnika, jeżeli przedstawi taką informację po wyznaczonym terminie?"

Odpowiedź prawnika: Licytacja zastawionych ruchomości

Zgodnie z treścią art. 845 kodeksu postępowania cywilnego zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Z kolei art. 847 k.p.c. zawiera obowiązek dłużnika poinformowania komornika o prawach osób trzecich do zajętych ruchomości będących we władaniu dłużnika. Dłużnik w informacji tej obowiązany jest wskazać adresy tych osób. Obowiązek ten powinien dłużnik spełnić przy zajęciu, a jeżeli jest nieobecny - niezwłocznie po otrzymaniu odpisu protokołu zajęcia. Powołany przepis przewiduje również obowiązek komornika zawiadomienia o zajęciu osoby wskazane przez dłużnika. Obowiązki nałożone na dłużnika i komornika mają na celu umożliwienie osobom trzecim wniesienie powództwa o zwolnienie od egzekucji. W razie niewypełnienia tych obowiązków dłużnik i komornik odpowiadają za wynikłą z tego szkodę.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika