Limit stopy procentowej pożyczki w lombardzie

Pytanie:

Osoba fizyczna prowadzi lombard, która udziela pożyczek dla innych osób fizycznych pod zastaw rzeczy. Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące stopy procentowej udzielanych w ten sposób pożyczek, ile może wynieść całkowity koszt udzielonych pożyczek ?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ograniczeniem w wysokości stopy oprocentowanie kredytów i pożyczek udzielanych głównie przez lombardy jest kwota czterokrotności stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne, art. 359 par. 2 [2] kc). Zgodnie z uchwałą Rady Polityki Pieniężnej nr 11/2013 z dnia 3 lipca 2013 r. wysokość stopy kredytu lombardowego wynosi 4,00 % (Dz. Urz. NBP 2013 r. poz. 15). Uchwała obowiązuje od dnia 4 lipca 2013 r. 

Maksymalne oprocentowanie pożyczki nie może zatem przekroczyć 16,00 % w skali roku. 

Pytanie o całkowity koszt udzielenia kredytu jest natomiast pytaniem ekonomicznym, na które nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Odsyłamy również do zapoznania sie z ustawą o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2011 r., Nr 126, poz. 715). 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: