Lokal usługowy - prawo do światła

Pytanie:

"Wynajmuję w suterenie lokal usługowy, w którym prowadzę działalność fryzjersko - kosmetyczną. Jedyne okno w lokalu wychodzi na podwórko, na którym parkują samochodami okoliczni lokatorzy. Jeden z lokatorów, pomimo próśb, uporczywie zostawia samochód przy samym murze, całkowicie zasłaniając okno mojego lokalu. Kiedy przyjmuję klientów, patrząc w okno widzą koła samochodu, co jest mało komfortową sytuacją i obniża prestiż lokalu. Czy prawo reguluje w takim przypadku moje prawo do eksponowania działalności, która prowadzę ?"

Odpowiedź prawnika: Lokal usługowy - prawo do światła

Jeżeli w wyniku uporczywego zastawiania okna poniesie Pani szkodę w postaci np. zmniejszenia przychodów z prowadzenia działalności w skutek obniżenia prestiżu i atrakcyjności prowadzonych usług, można domagać się od odszkodowania. Powstaje jednak trudna kwestia wykazania bezprawności takiego działania posiadacza pojazdu. Być może w miejscu gdzie wychodzi okno do Pani lokalu znajduje się miejsce przeznaczone do postoju pojazdów i osoba ta zawsze będzie mogła powołać się na tę okoliczność. Poza trudnością ze wskazaniem zachowania bezprawnego, pozostaje kwestia obliczenia szkody oraz wykazania związku przyczynowego pomiędzy zachowaniem posiadacza pojazdu a zmniejszeniem dochodów z prowadzonej przez Panią działalności. Udowodnienie tej okoliczności wydaje się trudne i wymagałoby specjalistycznych opinii.

Naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem niż kosztowny i długotrwały proces będzie zwrócenie się do zarządcy nieruchomości powołując się na przepisy określające warunki techniczne jakim winny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2002.75.690 ze zm.), które przewidują, że pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości (par. 57 ust. 1 rozporządzenia). W związku z tym należy wystąpić np. o ustawienie przez zarządcę stosownego ogranicznika, uniemożliwiającego parkowanie samochodów w odpowiedniej odległości od okna. Można również powołać się na par. 19 ust. 1 powyższego rozporządzenia, który odnosi się do odległości miejsc przeznaczonych na miejsca parkingowe od okien pomieszczeń przeznaczonych dla ludzi. W tym przypadku również można zasugerować ustawienie stosownego ogranicznika w celu zachowania przewidzianych przepisami odległości. Zaznaczamy jednocześnie, że wskazaliśmy przepisy o warunkach technicznych usytuowania budynków, dla uargumentowania rozmów z zarządcą budynku, natomiast droga sądowa w celu dochodzenia odszkodowania od posiadacza pojazdu jest dostępna niezależnie. Wydaje się ona jednak znacznie utrudniona ze względu na wspomniane trudności w wykazaniu szkody oraz innych elementów roszczenia odszkodowawczego (art. 361 k.c.). Dlatego radzimy w pierwszej kolejności spróbować porozumieć się z zarządcą nieruchomości.

 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika