Maksymalna cena papierosów

Pytanie:

"Czy istnieje jakiś przepis, który ustala cenę sprzedawanych papierosów w restauracji? Czy cena ta może być dowolna - wyższa od tej, która wydrukowana jest na opakowaniu?"

Odpowiedź prawnika: Maksymalna cena papierosów

Stawki akcyzy na wyroby tytoniowe dla papierosów są ustalane w odpowiedniej kwocie za każde 1. 000 sztuk i 50 % maksymalnej ceny detalicznej. Za maksymalną cenę detaliczną przyjmuje się cenę wyznaczoną i wydrukowaną przez producenta, importera lub podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego na opakowaniu jednostkowym wyrobu tytoniowego.

Obowiązek podatkowy, powstaje również, gdy podmioty dokonują sprzedaży wyrobów tytoniowych (papierosów) powyżej maksymalnej ceny detalicznej. Do sprzedaży wyrobów tytoniowych powyżej ceny detalicznej, stosuje się stawkę akcyzy w wysokości 70 % maksymalnej ceny detalicznej, wydrukowanej na opakowaniu jednostkowym.

Zatem możliwa jest sprzedaż powyżej ceny oznaczonej na opakowaniu, przy czym wiąże się to z obowiązkiem podatkowych (akcyzowym) od sprzedawanych w ten sposób papierosów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Caryca 2012-04-30 19:21:21

    W praktyce nie może być sprzedawana wyżej niż max cena nadrukowana na opakowaniu przez producenta. Wyjątkiem jest gdy papierosy zostały oznaczone banderolą legalizacyjną z powodu utraty ważności znaku akcyzy w tedy sprzedawca mógł podwyższyć cenę o wartość banderoli legalizacyjnej tj. o 1,30 zł.

  • Damian 2012-01-24 12:18:28

    Czy cena papierosów w sklepie może być większa niż na opakowaniu? Na paczce było 8.85, a sprzedawczyni policzyła 9,80!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika