Maksymalna cena papierosów

Pytanie:

Czy istnieje jakiś przepis, który ustala cenę sprzedawanych papierosów w restauracji? Czy cena ta może być dowolna - wyższa od tej, która wydrukowana jest na opakowaniu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Stawki akcyzy na wyroby tytoniowe dla papierosów są ustalane w odpowiedniej kwocie za każde 1. 000 sztuk i 50 % maksymalnej ceny detalicznej. Za maksymalną cenę detaliczną przyjmuje się cenę wyznaczoną i wydrukowaną przez producenta, importera lub podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego na opakowaniu jednostkowym wyrobu tytoniowego.

Obowiązek podatkowy, powstaje również, gdy podmioty dokonują sprzedaży wyrobów tytoniowych (papierosów) powyżej maksymalnej ceny detalicznej. Do sprzedaży wyrobów tytoniowych powyżej ceny detalicznej, stosuje się stawkę akcyzy w wysokości 70 % maksymalnej ceny detalicznej, wydrukowanej na opakowaniu jednostkowym.

Zatem możliwa jest sprzedaż powyżej ceny oznaczonej na opakowaniu, przy czym wiąże się to z obowiązkiem podatkowych (akcyzowym) od sprzedawanych w ten sposób papierosów.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Caryca

30.4.2010 19:21:21

Re: Maksymalna cena papierosów

W praktyce nie może być sprzedawana wyżej niż max cena nadrukowana na opakowaniu przez producenta. Wyjątkiem jest gdy papierosy zostały oznaczone banderolą legalizacyjną z powodu utraty ważności znaku akcyzy w tedy sprzedawca mógł podwyższyć cenę o wartość banderoli legalizacyjnej tj. o 1,30 zł.

Damian

24.1.2010 12:18:28

Re: Maksymalna cena papierosów

Czy cena papierosów w sklepie może być większa niż na opakowaniu? Na paczce było 8.85, a sprzedawczyni policzyła 9,80!

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.11.2017

  Informowanie o cenach

  Musisz wiedzieć, za ile kupujesz. Cena musi być czytelna, widoczna i jednoznaczna. Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK skontrolowała, jak sprzedawcy informują o cenach. Inspektorzy sprawdzili (...)

 • 20.5.2019

  Obniżka podatku od wydobycia miedzi i srebra

  Nowelizacja przepisów obniża o 15% stawki podatku od wydobycia miedzi i srebra poprzez zmniejszenie współczynników przyjmowanych do obliczania stawki podatku od ich wydobycia. Bez (...)

 • 25.1.2018

  Płyny do e-papierosów objęte akcyzą

  Nowelizacja przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym od 1 stycznia 2019 r. płynu do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich (mieszaniny zawierające tytoń lub susz tytoniowy, (...)

 • 5.12.2018

  Mieszkanie z licytacji komorniczej – dlaczego warto je kupić?

  Lepsza kondycja gospodarki, większe zatrudnienie oraz napływ ludności z zagranicy, pomimo rosnącej podaży na rynku deweloperskim, spowodowały wzrost cen mieszkań. W dużych miastach jak Warszawa, (...)

 • 17.10.2017

  Płyn do e-papierosów i wyroby nowatorskie objęte akcyzą?

  Płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie mają być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r. Produkty te będą traktowane tak samo jak tradycyjne wyroby tytoniowe.