Małżonek hazardzista - przejęcie wynagrodzenia hazardzisty

Pytanie:

"Mój ojciec jest osobą uzależnioną od hazardu. Zaciąga potworne kredyty w bankach, u znajomych. Moja matka jest bezradna, a my nie mamy środków do życia. Czy jako córka mogę wnieść do sądu wniosek o przejęcie do dyspozycji wynagrodzenia ojca, który w ten sposób nie będzie mógł zaciągać nowych zobowiązań kredytowych?"

Odpowiedź prawnika: Małżonek hazardzista - przejęcie wynagrodzenia hazardzisty

Pani jako córka może przede wszystkim złożyć wniosek o częściowe ubezwłasnowolnienie Pani ojca.

Orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu skutkuje ustanowieniem kuratora, który będzie "asystował" ojcu w dokonywaniu czynności prawnych. Jednak samo ubezwłasnowolnienie nie pozbawi Pani ojca możliwości rozporządzania swoim zarobkiem – musiałby mu tego zabronić sąd opiekuńczy.

W przedstawionej sytuacji pewne działania prawne może podjąć przede wszystkim Pani matka. Pani ojciec jest bowiem zobowiązany do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb założonej przez siebie rodziny. Jeśli wynagrodzenie za pracę stanowi główny sposób wypełniania tego obowiązku i jednocześnie jest ono w dużej mierze pochłaniane przez hazard, to Pani matka może wnieść do sądu wniosek z żądaniem ażeby wynagrodzenie za pracę lub inne należności przypadające Pani ojcu były w całości lub w części wypłacane do jej rąk (przewiduje to art. 28 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Po rozpatrzeniu sprawy sąd może, w drodze postanowienia, nakazać pracodawcy aby ten wypłacał całość lub część wynagrodzenia do rąk Pani matki.

Oprócz tego, Pani matka może, na podstawie art. 40 kro, żądać pozbawienia męża przez sąd samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym. Podstawową przesłanką wydania takiego postanowienia jest istnienie ważnych powodów. Przez ważne powody, w rozumieniu art. 40, należy uważać - ogólnie mówiąc - takie wykonywanie zarządu majątkiem wspólnym przez jedno z małżonków, będące wynikiem jego lekkomyślności, nieudolności lub celowego działania, które powoduje naruszenie lub poważne zagrożenie interesów majątkowych rodziny, co godzi w jej dobro. Uzależnienie od hazardu jest okolicznością, która może godzić w dobro rodziny i zagraża jej interesom. Jest to zatem sytuacja, która uzasadnia wystąpienie z wnioskiem, o którym mowa w art. 40 kro. Pozbawienie samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym może odnosić się do całego majątku małżonków jak i do jego poszczególnych składników, zwłaszcza przedstawiającymi szczególną wartość lub mającymi istotne znaczenie dla życia rodziny – a więc np. wynagrodzenia za pracę.

Przedstawione powyżej wnioski może jednak wnieść jedynie współmałżonek (odpowiedź sporządziliśmy przy założeniu, że Pani matka pozostaje w związku małżeńskim z Pani ojcem).  W żadnym z tych postępowań Pani jako córka nie posiada legitymacji czynnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika