Masa spadkowa a koszty pogrzebu

Pytanie:

Masę spadkową tworzą nieruchomość (mieszkanie) oraz lokata bankowa. Czy możemy dołączyć do masy spadkowej rachunki za pogrzeb spadkodawcy (np. w części nie pokrytej zasiłkiem pogrzebowym) wystawione na jednego ze spadkobierców oraz rachunki za utrzymywanie po śmierci spadkodawcy mieszkania przez kolejnych spadkobierców - tak aby uszczuplały środki zgromadzone na lokacie bankowej (podział po pokryciu kosztów)? Czy rachunki przedstawiamy w oryginale czy mogą być kserokopie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Do spadku należą między innymi koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, a także koszty zarządu majątkiem spadkowym oraz wynagrodzenie wykonawcy testamentu (jeśli taki został ustanowiony). Rachunki moga być ewentyalnie przedstawione jako kserokopie, sąd może jednak zażądać oryginałów.

Zobacz: Zasiłek pogrzebowy

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

anna

13.3.2010 14:25:45

Re: Masa spadkowa a koszty pogrzebu

zmarł mój brat , który mieszkał w Domu Pomocy Społecznej. Był zasiłkobiorcą z OPS-u, nie miał renty . Gmnia zajęła się pogrzebem , teraz przysłała nam -rodzeństwu,( bo brat byl kawalerem nie miał swoich dzieci )pismo abyśmy solidarnie zapłacili za koszty pogrzebu. Są nas trzy siostry , niestyty z jedną nie mamy kontaku , nie jest nigdzie zameldowana, nawet nie wiem czy jest w Polsce. Co mamy zrobić ? DPS twierdzi , że musi najpierw być przeprowadzona procedura nabycia spadku po bracie, MOPS natomiast chce już pieniądze. Co zrobić z siostrą , która nie wiadomo gdzie jest?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: