Mienie w leasingu a egzekucja
Pytanie:
"Czy egzekucji komorniczej podlegają środki trwałe zakupione w formie leasingu? Mam na myśli maszyny, samochód dostawczy, etc. Czy z komornikiem można prowadzić negocjacje w związku z zadłużeniem, czy też jest to niemożliwe?"
Odpowiedź prawnika: Mienie w leasingu a egzekucja
Przepisy dotyczące postępowania egzekucyjnego nie posługują się pojęciem "środki trwałe" (jest ono związane z prawem podatkowym). Z wyliczenia w opisie stanu faktycznego wynika, iż chodzi tu o ruchomości. Postępowanie egzekucyjne komornik wszczyna na podstawie dostarczonego mu przez wierzyciela tytułu wykonawczego oraz wniosku o wszczęcie egzekucji. We wniosku tym wierzyciel wskazuje z jakich składników majątkowych dłużnika ma być przeprowadzona egzekucja. Być może więc, iż w opisanym przypadku wierzyciel wskazał na wspomniane ruchomości. Komornik dokonuje zajęcia (pierwsza czynność komornika), a następnie ma obowiązek doręczyć dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Zajęciu podlegają ruchomości będące: a) we władaniu dłużnika, b) we władaniu wierzyciela, który skierował do nich egzekucję, c) we władaniu osoby trzeciej, gdy ona wyraźnie się na to zgadza albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz d) w wypadkach wskazanych w ustawie. Przez „władanie” rozumieć należy faktyczną dyspozycję przedmiotem, niezależnie od stosunku prawnego władającego do tego przedmiotu. Wynika z tego, iż przedmioty leasingu także zostać zajęte, a nawet zbyte w postępowaniu egzekucyjnym. Przesłanką zajęcia ruchomości jest okoliczność formalna, a mianowicie władanie ruchomością przez dłużnika, a nie badanie przez komornika, czy przedmiot, który ma być zajęty, należy do majątku dłużnika. Dłużnik powinien przy zajęciu, a jeżeli jest nieobecny - niezwłocznie po otrzymaniu odpisu protokołu zajęcia, wymienić komornikowi znajdujące się w jego władaniu ruchomości, do których osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia ich od egzekucji, ze wskazaniem adresów tych osób. Komornik zawiadomi o zajęciu osoby wskazane przez dłużnika. Osobie trzeciej przysługuje powództwo przeciwegzekucjne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?