Mieszkanie lokatorskie a spadek

Pytanie:

"Czy lokatorskie mieszkanie spółdzielcze może być "zaliczone" do spadku? "

Odpowiedź prawnika: Mieszkanie lokatorskie a spadek

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje na drodze umowy pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową a jej członkiem. Jest to zatem prawo, które wynika z zawarcia odpowiedniej umowy. Charakteryzuje się tym, że jest to niezbywalne (a więc nie można dokonać jego przeniesienia na inny podmiot), nie podlega egzekucji (wierzyciel nie może się z niego zaspokoić) i nie przechodzi na spadkobierców (nie można go zatem np. zapisać w testamencie). W związku z tym spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie może być zaliczone do spadku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika