Moc prawna interpretacji ogólnej MF

Pytanie:

"Pytanie związane jest z udzieloną odpowiedzią na pytanie dotyczące \"Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej - pyt. 48080\" jest poniższa informacja. W tym zakresie Minister Finansów wypowiadał się w piśmie Ministra Finansów z 3 czerwca 2008 r., będącym odpowiedzią na interpelację poselską nr 3080, a także w informacją na stronie http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek-od-towarow-i-uslug/Podstawa-opodatkowania/Podstawa-opodatkowania/204123-likwidacja-dzialalnosci-podstawa-opodatkowania-spis-z-natury.html. Jaką moc prawną ma interpretacja ogólna MF w stosunku do obowiązującej ustawy?"

Odpowiedź prawnika: Moc prawna interpretacji ogólnej MF

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (interpretacje ogólne).

Jak wskazuje się w literaturze podatkowej (B. Adamiak, J. Borkowski, R. Mastalski, J. Zubrzycki, Ordynacja podatkowa. Komentarz 2008, Wrocław 2008, s. 119 i n.), ogólna norma kompetencyjna sformułowana w art. 14a Ordynacji podatkowej nie może być podstawą do tworzenia prawa podatkowego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zwłaszcza zaś jego uzupełniania lub poprawiania. Przepisy wewnętrzne administracji nie wiążą bowiem ani podatnika ani sądów, a więc mogą być zaliczane jedynie do procesu stosowania prawa podatkowego, a nie jego stanowienia. W praktyce zatem wiąże tylko - w ramach hierarchicznego podporządkowania – organy podatkowe o organy kontroli skarbowej.

Co jednak ważne - zgodnie z art. 14k § 2 Ordynacji podatkowej - zastosowanie się do interpretacji ogólnej przed jej zmianą nie może szkodzić temu, kto się do niej zastosował, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika