Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 93 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, władza rodzicielska nie została ograniczona w wyroku orzekającym rozwód, a w związku z tym ma Pan równe prawa w wychowywaniu (widywaniu i decydowaniu) dzieci jak ich matka. Z przedstawionej sytuacji wynika, że matka dziecka utrudnia Panu wykonywania władzy rodzicielskiej (a więc nadużywa własnej), co może być podstawą do ograniczenia jej tej władzy. Nadużywanie władzy rodzicielskiej może polegać, m.in. na przekroczeniu granic prawa karcenia dziecka, zmuszaniu go do ciężkiej pracy, wychowywaniu go we wrogości do drugiego z rodziców, wpajaniu mu zasad aspołecznych lub niemoralnych. Zgodnie bowiem z art. 106 kro jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy, w razie zmiany okoliczności, może zmienić zawarte w wyroku orzekającym rozwód orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania.
W niniejszej sytuacji może Pan wystąpić do sądu opiekuńczego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka z wnioskiem ustalenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, który powinien Pan uzasadnić nagannym postępowaniem matki dzieci (utrudnianiem Panu wykonywania władzy rodzicielskiej).
Może Pan również złożyć wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej matce dziecka ze względu na nagminne jej nadużywanie z poszkodowaniem Pana (jako ojca dziecka) i małoletnich dzieci. Niniejszy wniosek składa się również do sądu opiekuńczego, ale tym razem właściwego ze względu na zamieszkanie pozwanej (matki dziecka).
Fakt zaległości alimentacyjnych w stosunku do dzieci również może być brany pod uwagę w niniejszej sprawie, ale nie zmienia to faktu nadużywania władzy rodzicielskiej przez matkę dzieci, która może egzekwować niniejsze zaległości w dopuszczalny przez prawo sposób np. przez komornika. Niepłacenie alimentów bowiem nie uprawnia matki dzieci do zakazu kontaktowania się z ich ojcem. Tym bardziej, że dzieci są emocjonalnie związane z ojcem.
Badania psychologiczne nie są obligatoryjnym wymogiem w tego typu postępowaniach, ale jeśli sąd uzna to za niezbędne, wówczas mogą nim być poddawane dzieci.
W kwestii władzy rodzicielskiej po rozwodzie proponujemy zapoznać się z opinia zatytułowaną Rozstrzygnięcia dotyczące małoletnich dzieci w orzeczeniu rozwodowym.