Nagrana rozmowa jako dowód
Pytanie:
"Czy zarejestrowana na dyktafonie rozmowa telefoniczna lub rozmowa na żywo, może być dowodem w sprawie (karnej)?"
Odpowiedź prawnika: Nagrana rozmowa jako dowód
Zgodnie z obowiązującym prawem, co do zasady kontrola i utrwalanie treści rozmów telefonicznych może nastąpić po wszczęciu postępowania. Zarządza ją sąd na wniosek prokuratora w celu wykrycia i uzyskania dowodów dla toczącego się postępowania lub zapobieżenia popełnieniu nowego przestępstwa.
Poza „oficjalnym” nagrywaniem rozmów, sąd może również uznać za dowód nagranie przeprowadzone bez formalnego postępowania. Tak było chociażby w głośnej sprawie Lwa R. – którego sugestie odnośnie płatnej protekcji zostały uwiecznione przez red. Michnika.
Dla oceny dowodów ważnym będzie posiadanie oryginału taśmy czy też cyfrowego zapisu oraz urządzenia, za pomocą którego dokonano nagrania, bowiem zarówno nagranie jak i urządzenie będzie musiało zostać zbadane przez odpowiedniego biegłego w celu weryfikacji autentyczności. Należy jednakże podkreślić, iż sąd ma prawo do oceny dowodów w sposób swobodny. Poza nagraniem danej rozmowy dowodem będą również przesłuchania osób w niej uczestniczących.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?