Nagroda jubileuszowa a przejście na emeryturę

Pytanie:

Jestem nauczycielką. Czy mogę otrzymać nagrodę jubileuszową za 40 lat gdy mam 39 lat i 6 miesięcy pracy? W bieżącym roku wybieram się na emeryturę.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Nagroda jubileuszowa może być przewidziana przez układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub przepisy szczególne. Zgodnie z art. 47 ust. 1 Karty Nauczyciela, za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości: 1) za 20 lat pracy - 75 % wynagrodzenia miesięcznego; 2) za 25 lat pracy - 100 % wynagrodzenia miesięcznego; 3) za 30 lat pracy - 150 % wynagrodzenia miesięcznego; 4) za 35 lat pracy - 200 % wynagrodzenia miesięcznego; 5) za 40 lat pracy - 250 % wynagrodzenia miesięcznego. Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, co do zasady nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. § 4 tego aktu prawnego przewiduje, że w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. W opisanej sytuacji faktycznej do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej wypłacanej za 40 lat pracy, brakuje 6 miesięcy pracy. Oznacza to, że nagroda powinna zostać wypłacona w dniu rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 10.3.2017

    Od kiedy przejdziemy wcześniej na emeryturę?

    Od 1 października 2017 r. na emeryturę będą mogły przechodzić kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat. 

  • 13.3.2019

    Jak długo pobieramy emerytury?

    Polacy żyją coraz dłużej, co oznacza, że coraz dłużej pobierają emerytury.

  • 6.4.2012

    Przyrzeczenie publiczne

    Jest to jednostronne oświadczenie woli dłużnika, który w drodze ogłoszenia publicznego przyrzeka nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności. Publiczność ogłoszenia oznacza, iż powinno ono (...)

  • 24.3.2014

    Czym jest OFE i jak funkcjonował dotychczas

    OFE czyli Otwarte Fundusze Emerytalne tworzą tzw. II filar emerytalny w Polsce. Wraz z wejściem w życie reformy systemu emerytalnego powołującego OFE (od początku 1999 roku) każda osoba, która (...)

  • 27.5.2017

    Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

    Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)