Nagrywanie posiedzenia sądowego

Pytanie:

"Jestem stroną w sprawie karnej - pomówienie o pobicie. Z uwagi na brak świadków zdarzenia, dowodów typu obdukcja lekarska itp. wniosłem o możliwość rejestracji posiedzenia dyktafonem - druga strona złośliwie mnie pomawia i chce mieć dowody fałszywych oświadczeń dla sądu. Wiadomo, nie wszystko jest protokołowane. Jednak strona pomawiająca nie zgodziła się na nagrywanie i poparł ją sąd. Sędzia oparł się na art. 358 kpk, który wskazuje, że jeżeli nie przemawia przeciw temu wzgląd na prawidłowość postępowania, sąd na wniosek strony wyraża zgodę na utrwalenie przez nią przebiegu rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Jednak artykuł mówi coś odwrotnego! Sędzia odmówił mi zaskarżenia jego decyzji. Kiedy można nagrywać posiedzenie sądowe? Jakie są warunki odmowy sądu na nagrywanie rozprawy?"

Odpowiedź prawnika: Nagrywanie posiedzenia sądowego

Zasadą jest, że rozprawa odbywa się jawnie. Ograniczenia jawności określa ustawa. Taką ustawą jest między innymi kodeks postępowania karnego. Ograniczeniem jawności jest niemożliwość nagrywania jej przebiegu przez uczestników postępowania. Zgodnie z postanowieniami kodeksu postępowania karnego niejawna jest rozprawa, która dotyczy między innymi sprawy o pomówienie lub znieważenie; na wniosek pokrzywdzonego rozprawa odbywa się jednak jawnie. Wniosek oskarżonego nie ma tu żadnego znaczenia. Z pytania wynika, że sprawa dotyczy oskarżenia Pana o pobicie. Nie jest to zatem sprawa o pomówienie, lecz o pobicie, mimo Pana oceny, że go druga strona pomawia. Poza tym sąd wyłącza jawność rozprawy w całości albo w części, jeżeli jawność mogłaby wywołać zakłócenie spokoju publicznego, obrażać dobre obyczaje, ujawnić okoliczności, które ze względu na ważny interes państwa powinny być zachowane w tajemnicy, naruszyć ważny interes prywatny.

Wskazany przez Pana w pytaniu art. 358 kodeksu postępowania karnego stanowi, że jeżeli nie przemawia przeciw temu wzgląd na prawidłowość postępowania, sąd na wniosek strony wyraża zgodę na utrwalenie przez nią przebiegu rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Zatem decyzja w tym zakresie należy do sądu, przy czym przy jej wydawaniu sąd powinien sie kierować względem o prawidłowość postępowania toczącego się. Jeszcze raz warto podkreślić, że przepis powyższy stwarza stronie możliwość rejestracji przebiegu rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Wykluczona jest natomiast rejestracja przez stronę obrazu rozprawy. Sąd podejmuje decyzję w formie postanowienia na wniosek zainteresowanej strony. Zażalenie przysługuje na postanowienia sądu zamykające drogę do wydania wyroku (a to takim nie jest), chyba że ustawa stanowi inaczej. Poza tym zażalenie przysługuje także na postanowienia co do środka zabezpieczającego (nie jest to środek zabezpieczający) oraz na inne postanowienia w wypadkach przewidzianych w ustawie (w tym przypadku ustawa nie przewiduje zaskarżalności postanowienia). To co nie może być przedmiotem zaskarżenia w drodze zażalenia może być podnoszone w drodze apelacji. Jednak należy wskazać, że i tak są małe szanse na wykazanie w tym zakresie uchybienia, a jeśli nawet to i tak nie doszło do nagrania przebiegu rozprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Dedek Tyw 2015-10-04 15:08:06

    Dobrze powiedziane. Sędziowie boją się możliwości powtórzenia, bo można odkryć błędy z toku rozprawy. W dużej mierze byliby znacznie milsi, udzielali głosu oskarżonemu częściej, by się mógł bronić. Z nagrywania byłyby same korzyści, naprawdę szkoda, że nie jest to prawnie ustalone, ze można w każdej sprawie. Niech by nawet nagranie pozostawało w Sądzie.

  • Doświadczony 2014-04-20 21:08:55

    Nie pytać tylko nagrywać. To nie jest karalne, a w przypadku nieprawidłowości w procesie będzie materiałem na wagę złota. Caly aparat boi się nagrań jak diabeł święconej wody. Ciekawe dlaczego.

  • ignacy 1964 2013-01-31 11:39:41

    Właśnie. Sądy odmawiają nagrywania rozprawy uzasadniając odmowę względem na prawidłowość postępowania i wpływem na uczestników.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika