Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Powyższe zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów można stosować również do pracowników, z tym zastrzeżeniem, że jest to możliwe tylko odnośnie tych pracowników, których wynagrodzenie jest z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami. Zatem będą to jedynie pracownicy, którzy są twórcami i którzy przenoszą na pracodawcę prawa autorskie.
Nie jest możliwe stosowanie tych kosztów do pracowników, którzy jedynie biorą udział w realizacji zadań badawczych, ale ich praca nie ma twórczego charakteru. Stosowanie podwyższonych kosztów jest bowiem wyjątkiem od ogólnych zasad i jako wyjątek mogą być interpretowane ściśle i stosowane tylko w przypadkach ściśle określonych w ustawie.