Naruszenie tajemnicy korespondencji

Pytanie klienta:

""Dowiedziałem się że moja znajoma otrzymała ważny list. List wysłany był jako zwykły. Jak się okazało najprawdopodobniej ktoś otworzył ten list na poczcie a następnie dosyć nieudolnie zakleił go. Nieudolnie do tego stopnia że koperta się odklejała. Ponadto na kopercie były naderwania. Znajoma nie chce podejmować żadnych kroków w tej sprawie. Czy ja mogę w jakiś sposób skierować organa ścigania? Czy warto składać w takiej sytuacji zawiadomienie w prokuraturze? Czy są realne szanse na znalezienie winnego? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 267 par. 1 kodeksu karnego, kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jednak na podstawie par. 4 powyższego przepisu ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego. Z powyższego wynika, że Pan, nie będący pokrzywdzonym w wyniku popełnionego przestępstwa, nie może wystąpić z wiążącym organy ścigania wnioskiem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.