Nazwisko dziecka kobiety niezamężnej

Pytanie:

"Czyje nazwisko nosić będzie dziecko urodzone przez kobietę niezamężną? Nazwisko ojca czy matki? "

Odpowiedź prawnika: Nazwisko dziecka kobiety niezamężnej

Dziecko, co do którego nie zachodzi domniemanie, że pochodzi ono od męża matki, nosi nazwisko matki. Jednakże jeżeli rodzice dziecka zawrą związek małżeński po urodzeniu się dziecka, dziecko może nosić nazwisko ojca (wymagana jest wówczas zmiana nazwiska). Podobnie, gdy nastąpi uznanie dziecka, dziecko będzie nosić nazwisko ojca, chyba że ten, za zgodą osób, których zgoda jest wymagana dla ważności uznania dziecka, złoży oświadczenie przy uznaniu, że dziecko będzie nosić nazwisko matki.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • aga 2015-08-19 23:16:06

    dziecko nosi nazwisko matki lub ojca i to matka decyduje czyje nazwisko będzie nosiło jej dziecko...a w związku małżeńskim również dzieci noszą nazwisko matki lub ojca ewentualnie podwójne tylko podpisują takie oświadczenie przed zawarciem związku. dziecko noszące nazwisko matki musi mieć oczywiście w akcie wpisane kto jest jego ojcem tak jak ma również wpisaną matkę...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika