Nienaprawienie szkody a zarządzenie wykonania kary

Pytanie:

"Oskarżono mnie o przywłaszczenie pieniędzy i sąd wydał wyrok skazujący mnie na karę pozbawienia wolności na okres 10 miesięcy i zawiesił warunkowo wykonanie wyroku na okres trzech lat. Jednocześnie Sąd w wydanym wyroku zobowiązał mnie do naprawienia szkody na rzecz poszkodowanego w terminie 1 roku od daty uprawomocnienia się wyroku. Termin naprawienia szkody mija 1 lutego 2007 r. Nie jestem w stanie - nie z własnej winy - dokonać spłaty kwoty zasądzonej wyrokiem karnym z tej przyczyny, iż komornik dokonał wcześniej zajęcia moich jedynych dochodów oraz nieruchomości zabudowanej pawilonem i obecnie prowadzi egzekucję z tejże nieruchomości. Poinformowałem miesiąc temu osobę poszkodowaną, na rzecz której mam naprawić szkodę, by dokonała przyłączenia się do egzekucji z nieruchomości celem odzyskania należnych jej pieniędzy. Poinformowałem o tym fakcie również kuratora sądowego, który nadzoruje wykonanie naprawienia szkody. Pragnę zaznaczyć, iż jestem wierzycielem wobec innych dłużników, wobec których sąd również wydał wyroki karne nakazujące naprawienie szkody na moją rzecz i do dnia dzisiejszego moi dłużnicy nie wykonali obowiązku naprawienia szkody. Nie ukrywam, iż liczyłem na to, że moi dłużnicy zwrócą mi pieniądze przed dniem 1 lutego 2007 r., co pozwoliłoby mi pokryć z tych środków naprawienie szkody na rzecz mojego wierzyciela. Ponadto liczyłem, iż komornik sądowy do 1 lutego 2007 r. sprzeda moją nieruchomość, co również pozwoliłoby mi z uzyskanych środków w egzekucji naprawić szkodę orzeczoną wyrokiem karnym. Czy w takiej sytuacji, kiedy upływa termin naprawienia szkody, powinienem poinformować sąd, który wydał wyrok oraz uzasadnić, dlaczego nie jestem w stanie wykonać obowiązku naprawienia szkody? Czy argument, o którym mowa wyżej oraz moja sytuacja finansowa jest wystarczająca dla oceny sądu, by nie nastąpiło odwieszenie wykonania wyroku z tej przyczyny, iż nie dokonałem w terminie roku naprawienia szkody?"

Odpowiedź prawnika: Nienaprawienie szkody a zarządzenie wykonania kary

W myśl art. 72 par. 2 kodeksu karnego, sąd karny może zobowiązać skazanego do naprawienia szkody w całości lub w części, chyba że orzekł środek karny wymieniony w art. 39 pkt 5, czyli obowiązek naprawienia szkody. Stosownie zaś do treści art. 75 kk, sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1 albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych. Zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

Uchylenie się przez skazanego od naprawienia szkody może zatem stanowić przesłankę zarządzenia o wykonaniu kary. Brak naprawienia szkody w terminie określonym orzeczeniem sądu karnego może być poczytany jako uchylenie się od naprawienia szkody. Należy zatem uznać, że skazany winien poinformować sąd o przyczynach niewykonania obowiązku naprawienia szkody podmiotowi poszkodowanemu. W każdym razie w pojęciu „uchylać się” mieści się negatywny stosunek psychiczny skazanego do nałożonych obowiązków, będący wyrazem jego złej woli, a sprawiający że mimo obiektywnej możliwości nie realizuje on obowiązków, gdyż nie chce tego, a więc postępuje tak z powodów przez siebie zawinionych (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 lipca 1980 roku V KRN 146/80 OSNKW 1980/10-11 poz. 82). Ocena, czy powołane okoliczności będą dla sądu karnego wystarczające, aby nie zarządzać wykonania kary nałożonej na skazanego w treści wyroku, należy do sądu.

Inna sprawą jest, że skoro posiada Pan wierzytelności przysługujące Panu od podmiotów trzecich z tytułu naprawienia szkody, wierzytelności te mogą być zajęte przez poszkodowanego przez Pana w jego sprawie karnej, gdyby zdecydował się on skierować wyrok sądu karnego w zakresie naprawienia szkody do egzekucji (która będzie toczyła się wedle przepisów kodeksu postępowania cywilnego). W piśmie do sądu karnego warto wskazać, iż posiada Pan wierzytelności przysługujące Panu w stosunku do innych dłużników, które mogą służyć - w braku posiadania majątku przez skazanego - do zaspokojenia poszkodowanego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ktarzyna 2016-11-17 05:17:11

    pracuje w firmie finansowej .....mój problem polega na tym ,że po przeprwadzonej kontroli u klientów stwierdzono nieprawidłowości w rozliczeniu na kwoty od 10 do 300 złotych .....bilans jednak danych pozyczek sie zgadzał i u klientów był prawidłowy ...natomiast nie zgadzały sie daty na pokwitowaniach u klientów z datami oddanymi do biura ...nie zostałam ,jeszcze oficjalnie oskarżona ,ale kierownicy nie poinformowali mnie o fakcie że już nie pracuję ,a informowali klietów...nadal nie dostałam wypowiedzenia z pracy....a kontrola jeszcze nie została zakończona ....co powinnam zrobić w tej sprawie jak się bronić i czy powinnam mieć adwokata


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika