Nieobecność świadka z powodu choroby dziecka
Pytanie:
"Jestem oskarżycielem posiłkowym i mam wezwanie na przesłuchanie mnie w charakterze świadka. Mam jednak zaświadczenie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem. Czy takie zaświadczenie muszę potwierdzić przez uprawnionego lekarza? Jeżeli tak, to czy musi on badać dziecko? Jeżeli tak, to jaki mam termin na poświadczenie takiego zaświadczenia? Czy mogę wystąpić do Sądu na zakreślenie terminu na poświadczenie przez lekarza uprawnionego? Dziecko ma zapalenie oskrzeli i póki co nie może wychodzić z domu. "
Odpowiedź prawnika: Nieobecność świadka z powodu choroby dziecka
Zgodnie z art. 117 § 2 kodeksu postępowania karnego, czynności nie przeprowadza się, jeżeli osoba uprawniona nie stawiła się, a brak dowodu, że została o niej powiadomiona, oraz jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że niestawiennictwo wynikło z powodu przeszkód żywiołowych lub innych wyjątkowych przyczyn, a także wtedy, gdy osoba ta usprawiedliwiła należycie niestawiennictwo i wnosi o nieprzeprowadzanie czynności bez jej obecności, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania. Świadka, który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej nie dającej się pokonać przeszkody, można przesłuchać w miejscu jego pobytu (art. 177 § 2 kpk).
Jak wynika z powyższego udokumentowana choroba świadka, usprawiedliwia jego niestawiennictwo w sądzie w celu złożenia zeznań. Przepis ten dotyczy wyłącznie świadków, nie zaś ich bliskich, a w związku z tym nie będzie konieczne ponowne badanie dziecka przez uprawnionego lekarza.
W przedstawionej sytuacji wynika, iż niezbędna jest opieka świadka nad chorym dzieckiem, a więc jest to przeszkoda niedająca się pokonać w inny sposób. Jednakże konieczne będzie udowodnienie, że nie było żadnej innej osoby, która mogłaby się zaopiekować chorym dzieckiem na czas zaznań świadka. W przypadku bardzo ciężkich chorób takie twierdzenie byłoby zasadne; z kolei sąd może uznać, że zapalenie oskrzeli nie wymaga osobistej opieki świadka, gdyż mogą ją sprawować w tym czasie np. dziadkowie, rodzice lub inne zaufane osoby.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?