Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z regulacją kodeksową, jeżeli skutki przysposobienia polegają wyłącznie na powstaniu stosunku między przysposabiającym a przysposobionym, stosuje się przepisy poniższe:
- przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dziećmi, a zstępni przysposobionego dziedziczą po przysposabiającym na tych samych zasadach co dalsi zstępni spadkodawcy,
- przysposobiony i jego zstępni nie dziedziczą po krewnych przysposabiającego, a krewni przysposabiającego nie dziedziczą po przysposobionym i jego zstępnych,
- rodzice przysposobionego nie dziedziczą po przysposobionym, a zamiast nich dziedziczy po przysposobionym przysposabiający; poza tym przysposobienie nie narusza powołania do dziedziczenia wynikającego z pokrewieństwa.
Regulacja ta nie daje jednak wprost odpowiedzi na Pana pytanie. Z pkt. 3 wynika, że przysposobiony może dziedziczyć po swoich rodzicach naturalnych (tak również Elżbieta Skowrońska-Bocian w Komentarzu do Kodeksu cywilnego i SN w wyroku sygn. I CR 112/68). Ponadto przysposobienie nie narusza powołania do dziedziczenia wynikającego z pokrewieństwa. Dlatego należy uznać, że dziecko takie miałoby prawo do dziedziczenia w przedstawionej sytuacji.