Nieruchomość jako towar handlowy

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Zakupiłam na tę działalność nieruchomość: kilka działek i budynek, które wprowadziłam do ksiąg jako towary handlowe. W przyszłości bowiem będą one sprzedane. Czy w takiej sytuacji jestem zobowiązana do zapłaty podatku od nieruchomości? Moje wątpliwości wynikają między innymi z faktu, że przecież firmy handlujące samochodami nie płacą podatku od środków transportowych. Czy zakupiona nieruchomość, która jest moim towarem handlowym podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Nieruchomość jako towar handlowy

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

  1. grunty;
  2. budynki lub ich części;
  3. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak stanowi art. 3 ust. 1 ustawy, podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące m.in. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie uzależnia opodatkowania nieruchomości podatkiem od nieruchomości od tego, czy stanowią dla przedsiębiorcy towar handlowy, czy też nie. Zatem nieruchomości będące własnością przedsiębiorcy, mimo iż zamierza on je zbyć, są opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Co więcej, będą opodatkowane z reguły wyższym podatkiem, jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, gdyż zgodnie z art. 1a ust. 1 ustawy przez grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej rozumie się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika