Nierzetelne postępowanie dyscyplinarne w Policji

Pytanie:

"Przeciwko policjantowi prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne w sposób tendencyjny, nieobiektywny, z rażącym naruszeniem podstawowych zasad postępowania (nie przesłuchano istotnych świadków, nie wykonano zabezpieczenia koniecznych dowodów). Składane wnioski dowodowe są oddalane przy użyciu nieobiektywnych uzasadnień. Postępowanie jest dokonywane nie w celu uzyskania wszechstronnego obrazu sytuacji, lecz jedynie w celu ukarania za wszelką cenę, zgodnie z życzeniem przełożonego. Zażalenie także jest oddalone. Na podstawie jakiego przepisu policjant może dochodzić swoich praw? W jaki sposób winien to uczynić?"

Odpowiedź prawnika: Nierzetelne postępowanie dyscyplinarne w Policji

Policjant odpowiada dyscyplinarnie za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej lub nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej.

Postępowanie dyscyplinarne wszczyna przełożony dyscyplinarny, a prowadzi je rzecznik dyscyplinarny. Przełożony dyscyplinarny lub rzecznik dyscyplinarny podlegają wyłączeniu od udziału w postępowaniu dyscyplinarnym, jeżeli:

  • sprawa dotyczy go bezpośrednio;

  • jest małżonkiem, krewnym lub powinowatym obwinionego lub osoby przez niego pokrzywdzonej w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania karnego;

  • był świadkiem czynu;

  • między nim a obwinionym lub osobą pokrzywdzoną przez obwinionego zachodzi stosunek osobisty mogący wywołać wątpliwości co do jego bezstronności.

Przełożonego dyscyplinarnego i rzecznika dyscyplinarnego można wyłączyć od udziału w postępowaniu dyscyplinarnym także z innych uzasadnionych przyczyn. Wyłączenie przełożonego dyscyplinarnego i rzecznika dyscyplinarnego od udziału w postępowaniu dyscyplinarnym może nastąpić również na wniosek obwinionego lub jego obrońcy, jeżeli został ustanowiony. O wyłączeniu lub odmowie wyłączenia orzeka odpowiednio wyższy przełożony dyscyplinarny lub rzecznik dyscyplinarny.

Co do odrzucania wniosków dowodowych, to przepisy stanowią, iż prowadzący postępowanie dyscyplinarne może odmówić, w drodze postanowienia, uwzględnienia wniosku, jeżeli: 

  • okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy,

  • dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności lub nie da się przeprowadzić,

  • przeprowadzenie dowodu jest sprzeczne z prawem.

Z powyższego wynika, iż faktycznie uwzględnienie bądź odrzucenie takiego wniosku w pewnym zakresie zostało pozostawione uznaniu prowadzącego postępowanie.

Warto pamiętać, że postępowanie dyscyplinarne jest dwuinstancyjne. Od orzeczenia wydanego w pierwszej instancji obwinionemu przysługuje odwołanie w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie składa się do wyższego przełożonego dyscyplinarnego za pośrednictwem przełożonego, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji. Wyższy przełożony dyscyplinarny w terminie 7 dni od dnia wniesienia odwołania może powołać komisję do zbadania zaskarżonego orzeczenia. W przypadku ukarania karą wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe, obniżenia stopnia lub wydalenia ze służby powołanie komisji jest obowiązkowe.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Haiko 2014-03-16 19:09:08

    Przełożonego dyscyplinarnego i rzecznika dyscyplinarnego można wyłączyć od udziału w postępowaniu dyscyplinarnym także z innych uzasadnionych przyczyn. Wyłączenie przełożonego dyscyplinarnego i rzecznika dyscyplinarnego od udziału w postępowaniu dyscyplinarnym może nastąpić również na wniosek. O wyłączeniu lub odmowie wyłączenia orzeka odpowiednio wyższy przełożony dyscyplinarny lub rzecznik dyscyplinarny. Chciałbym złożyć wniosek o wyłączenie rzecznika dyscyplinarnego i przełożonego dyscyplinarnego. Zostałem ukarany w I instancji przez KPP i od orzeczenia odwołalem się do II instancji w usawowym terminie tj. do KWP. II instancja uchyliła w całości zaskarżone orzeczenie wytknęła błędy tj. brak uzasadnienia, zastosowanie złej kwalifikacji prawnej,orzeczenie nie zawiera i nie spełna wymogów art. 135j ust2 ust.o policji, brak uzasadnienia faktycznego i odp. prawnego. Przekazał do ponownego rozpatrzenia I instancji, dlatego chciałbym złożyć taki wniosek. Jak go prawidłowo napisać?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika