Niestawiennictwo świadka a bieg rozprawy

Pytanie:

"Czy w przypadku, gdy jedyna osoba poszkodowana w rozboju występująca w charakterze świadka nie pojawi się na sprawie, będzie mogła ona się odbyć, czy też obligatoryjnie zostanie przełożona (zakładając, że nieobecność będzie usprawiedliwiona)? Czy w przypadku stawienia się osoby poszkodowanej, sprawa może się nie odbyć z powodu nieobecności choćby jednego z pozostałych świadków (świadków oskarżenia - Policjanta czy świadka zdarzenia)? Czy Sąd może uznać za wystarczające zeznania świadków złożone w czasie trwania śledztwa na Policji? "

Odpowiedź prawnika: Niestawiennictwo świadka a bieg rozprawy

Przepisy prawa przewidują możliwość przerwania lub odroczenia rozprawy. W odpowiednim więc zakresie wyposażyły sąd w służące temu kompetencje. Jakkolwiek jednak sąd może zarządzić przerwę w rozprawie, nie może robić tego dowolnie. Prawo określa, choć nie uszczegóławia, sytuacje, w których sąd może postąpić w ten sposób. Otóż sąd może przerwać rozprawę główną dla sprowadzenia dowodu albo dla wypoczynku lub z innej ważnej przyczyny. Co się kryje pod pojęciem sprowadzania dowodu? Jako że jednym z dowodów w rozprawie są zeznania świadków, sprowadzenie dowodów może oznaczać potrzebę przerwania albo odroczenia sprawy z powodu braku istotnych zeznań (których np. nie uzyskano, gdyż świadek się nie stawił). Wszystko jednak zależy od wagi zeznań, a także od innych okoliczności, które sąd uzna za stosowne. Wobec niestawiennictwa świadka sąd może zlecić przesłuchanie świadka sędziemu wyznaczonemu ze swego składu lub sądowi wezwanemu, w którego okręgu świadek przebywa, jeżeli świadek nie stawił się z powodu przeszkód zbyt trudnych do usunięcia. Sąd może poprzestać na odczytywaniu w odpowiednim zakresie zeznań świadka złożonych poprzednio w postępowaniu przygotowawczym albo przed sądem, jeżeli: 1.świadek bezpodstawnie odmawia zeznań; 2.świadek zeznaje wyraźnie odmiennie niż poprzednio; 3.świadek oświadczy, ze pewnych okoliczności nie pamięta; 4.świadek przebywa za granicą; 5.świadkowi nie można było doręczyć wezwania; 6.świadek nie stawił się z powodu nie dających się usunąć przeszkód; 7.prezes sądu zaniechał wezwania świadka (w określonym trybie); 8.świadek zmarł; 9.dotyczy to zeznań świadka incognito.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Piotr 2015-01-09 15:52:08

    A jest obywatelem U krainy

  • Piotr 2015-01-09 15:50:12

    Czy sąd moze wydac wyrok jeżeli świadek się nie stawia a był głównym oskarżycielem ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika