Zwrot kosztów stawiennictwa świadka
Pytanie:
"Prowadzę własną działalność gospodarczą i zostałem powołany na świadka w sprawie. Czy w związku z tym przysługuje mi zwrot kosztów związanych z koniecznością stawienia się w sądzie?"
Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów stawiennictwa świadka
Odpowiadając na pytanie przyjmujemy założenie, iż pytającemu chodzi o zwrot kosztów stawiennictwa świadka w postępowaniu cywilnym.
Zwrot wydatków z tytułu wypełnienia obowiązku stawiennictwa w sądzie w charakterze świadka przysnuje Panu na podstawie art. 227 kpc: Świadek ma prawo żądać zwrotu wydatków koniecznych, związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Przewodniczący może przyznać świadkowi zaliczkę na koszty podróży i na utrzymanie w miejscu przesłuchania.
Kwestię zwrotu wydatków koniecznych, jakich żądać może świadek regulują szczegółowo przepisy art. 85 - 88 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z art. 85 ww. ustawy: Świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży, kosztów noclegu i utraconych zarobków lub dochodów, związanych ze stawiennictwem w sądzie.
W kwestii dochodu w Pana przypadku (prowadzenie działalności gospodarczej) przysługuje Panu zwrotu utraconego dochodu w wysokości Pana przeciętnego dziennego dochodu.
Zgodnie z art. 92 ust 1 ustawy o kosztach cywilnych w sprawach sądowych: Zwrot wydatków, utraconego zarobku lub dochodu, wynagrodzenia i kosztów podróży przyznaje się na wniosek świadka, biegłego lub tłumacza złożony na piśmie lub ustnie do protokołu rozprawy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?