Nieumyślna szkoda w mieniu pracodawcy
Pytanie:
"Jakie pracodawca ma prawo ustosunkować się do nieumyślnie popełnionego błędu przez pracownika - szkoda dla pracodawcy (wartość pieniężna błędu dla firmy ok. 0,5 - 1% dochodu rocznego)?"
Odpowiedź prawnika: Nieumyślna szkoda w mieniu pracodawcy
Pracodawca może domagać się od pracownika, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, materialnego odszkodowania według zasad określonych w przepisach kodeksu pracy. Pracodawca jest jednak zobowiązany do wykazania okoliczności uzasadniających odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. Odpowiedzialność pracownika powstaje zarówno w przypadku umyślnego, jak i nieumyślnego działania pracownika - istotne jest samo powstanie szkody (umyślność zagrożona jest jednak zobowiązaniem pracownika do naprawienia szkody w pełnej wysokości). W przypadku nieumyślności pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę, ale tylko za normalne następstwa swojego działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Nie będzie zatem ponosił odpowiedzialności za nieprzewidziany bieg wydarzeń. W szczególności zaznaczyć należy, ze pracownik nie ponosi ryzyka związanego z działalnością pracodawcy. Zasadniczo odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą może również dojść do ugody, która obniży wysokość odszkodowania. Obniżenie odszkodowania następuje przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych. Tak wiec przy nieumyślnym spowodowaniu szkody wysokość odszkodowania powinna być ustalona na niższym poziomie, zwłaszcza jeżeli pracownik jest sumienny i spełniał poprawnie swoje dotychczasowe obowiązki. Jeżeli pracodawca i pracownik nie zawrą sami ugody, może dojść do ugody sądowej. Sąd pracy także będzie się kierował stopniem winy pracownika i okolicznościami sprawy i również może obniżyć wysokość odszkodowania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?