Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy

Pytanie:

Kiedy można zwolnić pracownika bez wypowiedzenia, skoro od dwóch dni nie ma go w pracy i nie usprawiedliwił tego? Po ilu dniach nieobecności?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy ((Dz. U. Nr 60, poz. 281) w sposób rygorystyczny nakłada na pracownika obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o przyczynie nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Zawiadomienia pracownik powinien dokonać nie później niż w drugim dniu nieobecności. Rozporządzenie pozostawia swobodę formy, w jakiej będzie przekazane zawiadomienie. Niedotrzymanie tego terminu przez pracownika może być usprawiedliwione tylko szczególnymi okolicznościami, np. obłożną chorobą pracownika przy jednoczesnym braku lub nieobecności domowników (wtedy zawiadomienie pracodawcy powinno nastąpić w terminie 2 dni od ustania tych okoliczności). Niedokonanie zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w odpowiednim czasie oraz nieusprawiedliwione niestawiennictwo w pracy można uznać za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, co z kolei może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 par. 1 pkt 1 ustawy Kodeks pracy). Takie stanowisko przyjmuje też orzecznictwo.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

pati2103

13.5.2010 11:1:21

Re: Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy

witam. pytanko:byłam na utlopie wypocz.od wtorku do piątku(pracuję na pełen etat,czas nieokreślony 6.5do 7 godz. dziennie łącznie z sobotami-w godz.od4 do 10 rano, nie dostając żadnego dodatku za godz.nocne). Po urlopie wróciłam w poniedziałek ,bo uważałam że sobotę mam wolną co wynikaŁo z wewnwtrznego regulaminu,lecz ta sobota wolna została zakwestiowana telefonicznie przez mojego pracodawcę jako mój dzień wolny. W piątek w ost.dzień urlopu.w rozmowie telefonicznej potwierdziłam że w pracy będę w poniedziałek a nie w sobotę. Dzisiaj zaś szefowa powiedziała mi że za ten jeden nieobecny dzień może mnie zwolnić dyscyplinarnie!!! czy tak może się stać???


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: