Nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka

Pytanie klienta:

""Co grozi za nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka na rozprawie w sądzie? Czy jest jakiś oficjalny sposób odmówienia stawienia się do sądu?""

Odpowiedź prawnika:

Zarówno w procesach cywilnych jak i karnych sąd dysponuje prawem wzywania osób na rozprawy w charakterze świadków. Każda osoba wezwana w ten sposób zobowiązana jest do stawiennictwa w sądzie. W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa sąd uprawniony jest do ukarania świadka grzywną (karą pieniężną w postępowaniu karnym), a w razie dalszego niestawiennictwa może zarządzić jego przymusowe doprowadzenie. W ciągu tygodnia od dnia otrzymania kolejnego wezwania wraz z postanowieniem o wymierzeniu grzywny (kary pieniężnej) świadek może usprawiedliwić przyczynę swego niestawiennictwa. Przepisy nie przewidują możliwości odmówienia stawiennictwa świadka na wezwanie sądu. Jedynie w przypadku ciężkiego stanu zdrowia świadka może on zwrócić się do sądu o jego przesłuchanie w miejscu swego zamieszkania.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.