Nieusuwalność wady dzieła

Pytanie:

"Jakie uprawnienia przysługują zamawiającemu jeżeli dzieło jest obarczone nieusuwalnymi wadami?"

Odpowiedź prawnika: Nieusuwalność wady dzieła

Jeżeli mamy do czynienia z wadami istotnymi, to znowu należy w nich wyróżnić wady usuwalne i wady, których usunąć nie można. Wady są usuwalne, jeżeli z perspektywy aktualnego poziomu nauki i techniki mogą być zlikwidowane w sposób pozwalający na osiągnięcie rezultatu, którym charakteryzuje się dzieło wolne od wad (tak, trafnie, K. Kołakowski (w:) G. Bieniek, Komentarz, t. II, 2006, s. 187; ) Oceny czy wady można usunąć w odpowiednim terminie dokonuje się zawsze w konkretnych okolicznościach danej sprawy.

Jeżeli wady można usunąć w odpowiednim terminie przyjmujący zamówienie po wezwaniu przez zamawiającego, może przystąpić do ich usunięcia. Usunięcie tych wad wyczerpuje (zaspokaja) uprawnienia zamawiającego. Przyjmujący zamówienie nie jest jednak zobligowany do podjęcia się napraw. Może odmówić naprawy, gdyby wymagało to nadmiernych kosztów. W takiej sytuacji zamawiający nie ma możliwości żądania na drodze sądowej zobowiązania przyjmującego do usunięcia wad. Przysługuje natomiast prawo do odstąpienia od umowy albo żądania obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku.

„W wypadku gdy wady dzieła nie dają się usunąć albo z okoliczności wynika, że ich usunięcie nie może nastąpić w czasie odpowiednim (bez względu na fakt wcześniejszego wyznaczenia terminu do usunięcia wad; zob. wyrok SN z 1 kwietnia 2003 r., II CKN 1417/00, OSNC 2004, nr 6, poz. 97, z glosą J.P. Naworskiego, Glosa 2005, nr 4, s. 66-75), albo usunięcie wad nie następuje pomimo wyznaczenia przez zamawiającego terminu na dokonanie naprawy (w szczególności z powodu odmowy usunięcia wad dzieła przez przyjmującego zmówienie w terminie wyznaczonym przez zamawiającego), zamawiającemu przysługuje prawo: 1) do odstąpienia od umowy -jeżeli wady są istotne, albo 2) do żądania obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku -jeżeli wady są nieistotne”. Przed sądem zamawiający może dochodzić tylko jednego ze wskazanych w art. 637 § 2 k.c. roszczeń.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika