Niezałatwienie sprawy w terminie przez organ adm.

Pytanie:

"Czy Zarząd Dróg Miejskich ma obowiązek działania zgodnie z kpa i terminami w nim obowiązującymi? Czy w przypadku prowadzonej z ZDM korespondencji mogę oczekiwać, że odpowiedź na moje pismo przyjdzie bez zbędnej zwłoki? W opisywanym przypadku odpowiedź na pismo, wysłane przeze mnie do ZDM pod koniec sierpnia 2005 - otrzymane przez ZDM 1.9.2005 na podstawie pokwitowania ZPO, z prośbą o umorzenie zaległych opłat parkingowych związanych ze strefą płatnego parkowania, otrzymałam dopiero 21 listopada 2005 r., czyli po upływie prawie dwóch miesięcy. Czy w takim przypadku mogę się powoływać na fakt, że brak odpowiedzi zrozumiałam jako pozytywne załatwienie mojej sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Niezałatwienie sprawy w terminie przez organ adm.

Zarząd Dróg Miejskich należy z całą pewnością traktować jak organ administracji publicznej, jest on zatem związany w pełni regulacjami zawartymi w kodeksie postępowania administracyjnego, również w zakresie terminów na załatwienie spraw administracyjnych. W myśl art. 35 par. 1 kpa, winien on załatwić sprawę bez zbędnej zwłoki. Gdy istnieje potrzeba przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego załatwienie sprawy winno nastąpić nie później, niż w ciągu 1 miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania. Datą wszczęcia postępowania byłby w przypadku opisanym w pytaniu dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej (wszczęcie nastąpiło bowiem na żądania strony).

Art. 36 kpa przewiduje, iż o każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminach określonych powyżej organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, przedstawiając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Przepisy kpa nie przewidują jednak sytuacji, w której niedochowanie przez organ terminu do załatwienia sprawy powoduje automatycznie uznanie żądania strony i wydanie decyzji administracyjnej zgodnej z jej żądaniem. Stronie przysługuje wówczas jedynie środek odwoławczy w postaci zażalenia do organu administracji publicznej wyższego stopnia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • okradany w świetl 2015-02-08 13:47:16

    Robiąc adaptację strychu na lokal mieszkalny przekroczyłem termin. Administracja Domów Mieszkalnych wyznaczyła mi termin odbioru czasowego,(nakazując w piśmie skontaktowanie się telefoniczne z kierownikiem ADM) Niestety do odbioru nie doszło Po kilku telefonach z mojej strony informowano mnie że zostane powiadomiony o nowej dacie, że w tej chwili mają restrukturyzację, ograniczają ilość ADM-ów... Ja zachorowałem i wszystko ucichło... Po kilku latach otrzymuję pismo z ADM wypowiadające mi umowę inwestorską i zdanie lokalu (już gotowego mieszkania) w ciągu siedmiu dni. Więc ja zapytałem ( oczywiście na piśmie) jak ADM widzi zwrot poniesionych nakładów? No i mija już piąty miesiąc od otrzymania potwierdzenia odbioru pisma i kosztorysu przez ADM, i cisza, żadnego pisma, telefonu... Nie bardzo wiem co mam robić, a prawnicy w mieście niechętnie podejmują się spraw przeciwko urzędnikom....


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika