Niezapłacony podatek od nieruchomości

Pytanie:

"Jesteśmy spółką z o.o. W 2008 roku dostaliśmy pozwolenie na użytkowanie nowowybudowanego budynku, gdzie do chwili obecnej mieści się siedziba firmy. Od 2008 nieświadomie nie opłacaliśmy podatku od nieruchomości i nie zgłosiliśmy tego faktu do Urzędu Gminy. Powyższą zaległość planujemy w najbliższym czasie uregulować wraz z należnymi odsetkami. Proszę o poradę co zrobić aby uniknąć nałożenia kary grzywny, mimo uregulowania zaległości?"

Odpowiedź prawnika: Niezapłacony podatek od nieruchomości

Przede wszystkim należy wskazać, iż lokalne organy podatkowe (wójt / burmistrz / prezydent miasta) nie są na ogół zbyt chętne do wszczynania postępowań karnych skarbowych. Na ogół wystarczające jest złożenie stosownych deklaracji i zapłacenie podatku wraz z odsetkami.

Sugerujemy jednak złożyć razem z deklaracjami tzw. czynny żal, tj. krótkie pismo opisujące sytuację, motywy dlaczego to uchybienie nastąpiło (np. brak świadomości co do złożenia dokumentu w określonym terminie) i wnioskujące o odstąpienie od ukarania.

Należy przy tym zastrzec, że czynny żal jest bezskuteczny, jeśli został złożony w czasie, kiedy organ miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika